Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Martin Barták a Ivan Langer

Langerovo sdružení odkrylo dárce, přispěl i Chrenek

iDnes, 27.11.2007

Sdružení Cevro, kterému předsedá Ivan Langer, v pondělí po dlouhém váhání odtajnilo sponzory. Ukázalo se, že aktivity ministra vnitra podporuje podnikatelská elita. Sdružení Cevro loni přispěly společnosti oceláře Tomáše Chrenka, finančníka Petra Kellnera a naftaře Karla Komárka. Každá po dvou milionech.

Ředitel občanského sdružení Cevro Ladislav Mrklas slíbil už před šesti týdny, že sponzory zveřejní. Ještě v pondělí dopoledne říkal, že to udělá do konce roku. A tak začala MF DNES pátrat po sponzorech sama.

Oslovila například Kellnerovu PPF. „Ověřím to, ale nezdá se mi to pravděpodobné,“ slíbil tiskový mluvčí Alexej Bechtin. Ale už se neozval.

Ani Moravia Steel nechtěla přiznat, že přispívá na „ministerskou dobročinnost“. „Nebudeme to komentovat,“ odpověděla mluvčí společnosti Dušana Chreneková.

Přesvědčilo sponzory, že v Cevru figuruje vlivný politik Ivan Langer? „To jeho jméno pomáhá spíš v rovině symboliky,“ řekl Mrklas. Přiznal však, že některé sponzory oslovil Langer osobně.

„Některé kontakty (na sponzory – pozn. red.) získal Ivan Langer při společenských setkáních. Při hovoru se k tomuto tématu dostanou. To je třeba případ Nadačního fondu Naděje třetího tisíciletí,“ uvedl Mrklas.

Loni fond, který rozdává peníze, jež musí kasina Happy Day povinně odvádět na charitu, poslal Langerovu sdružení půl milionu. Nepřispívá ovšem jen na Langerovy aktivity, kasina přes svůj fond podpořila například i občanské sdružení Zuzany Paroubkové. A stejně jako ona, Cevro dlouho tajilo své sponzory.

Štědří podnikatelé

Dvěma miliony také přispěl nejbohatší Čech Petr Kellner. Stejnou sumu na rozvoj vysoké školy Cevro institut poslali i naftař Karel Komárek a ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Ten patří mezi Langerovy dobré přátele.

„Pan Chrenek je taková renesanční osobnost, sám dlouho studoval a tahle myšlenka se mu líbila,“ vysvětluje Mrklas, proč velkoocelář přispěl. Požádal Chrenka o podporu přímo ministr vnitra? „Může být,“ říká Mrklas.

Langer se o sponzoringu Cevra do uzávěrky vydání nevyjádřil. Sdružení Cevro (Celoživotní vzdělávání a rozvoj osobnosti) vzniklo před osmi lety, aby vzdělávalo členy ODS. Před rokem institut „rozjel“ svou vlastní vysokou školu, která nabízí bakalářské diplomy.

„Podařilo se nám shromáždit věhlasná jména profesorů, není to žádná stranická agitka,“ vysvětluje Mrklas, co na Cevru tolik imponuje sponzorům.

Na tenise

Mezi nejvýznamnějšími podnikateli, kterým se nápad zalíbil, chybí snad už jen jméno třetího nejbohatšího Čecha Andreje Babiše, kterému patří potravinářsko-chemická společnost Agrofert. I jeho považuje Langer za dobrého přítele.

Babiš institut Cevro nepodpořil, milionový dar vysoké škole však poslala marketingová společnost TK Plus, která organizuje pro Babiše tenisové turnaje TK Agrofert Prostějov. Na letošním Czech Open 2007, které pořádala, se sešel Ivan LangerBabišem i Chrenkem. Cevro získalo minulý rok od deseti sponzorů něco málo přes jedenáct milionů korun. Zajímavé jsou i společnosti, které se rozhodly přispět menšími částkami už dřív.

Cevro institut několik let podporoval například bývalý generální ředitel Eurotelu Svatoslav Novák, respektive jeho firma Liberal Consulting. „Mám malou firmu, takže ta podpora nebyla nijak vysoká,“ řekl v pondělí Novák.

Společnost Liberal Consulting, která Cevro několik let podporovala částkou kolem sta tisíc, dostala letos od ministerstva informatiky zakázku na informační kampaň k digitálnímu vysílání. V té době už resortu šéfoval Langer. „Vyhrál jsem výběrové řízení, s tím darem to nemělo nic společného,“ říká Novák.

Sponzoři Cevra (Kolik peněz dali sdružení Cevro v roce 2006)

2 700 000,– Lasselsberger, a. s. (dar VŠ CEVRO Institut)
2 000 000,– Industrial Group Holding KKCG (dar –"–)
2 000 000,– Moravia Steel, a. s. (dar VŠ CEVRO Institut)
2 000 000,– PPF, a. s.
1 000 000,– TK Plus, s. r. o. (dar VŠ CEVRO Institut)
500 000,– nadační fond Naděje třetího tisíciletí
500 000,– CIDEM Hranice
180 000,– Lara, a. s.
100 000,– Oldřich Vojíř
40 000,– Lesní společnosti Plasy, a. s.
9 300,– drobné dary 

(Celkem 11 029 300,– Kč.)

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít