Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života a byznysu

Chrenek se uchází o hutě

Mladá fronta Dnes, 09.05.2005

Tento týden si ocelářský magnát Tomáš Chrenek půjde osobně poslechnout z úst manažerů společnosti Vítkovice Steel, že tato menší severomoravská huť je v nejlepší kondici za poslední léta.

Jeho skupina firem v čele s Třineckými železárnami se pustila do privatizačních námluv a na setkání s manažery bude po kontrole finančního zdraví Vítkovic zkoumat i kompetence tamních šéfů.

„Výroba plechů ve Vítkovicích má pro Třinec velkou přidanou hodnotu,“ říká Chrenek. Prosperující ocelářské impérium by se rozrostlo o výrobu lodních plechů, po nichž je nyní ve světě enormní poptávka, a získalo by firmu, která loni vydělala 1,6 miliardy korun čistého zisku.

Třinec se střetne s nebývale velkou skupinou zájemců z Východu, ale i místních finančních investorů. Bitvu s indickým ocelářským bossem Laksmi Mittalem, který je doma jeho největším soupeřem, nakonec podstupovat nemusí. Velkého rivala vyřadil ze soutěže stát kvůli nedořešeným sporům.

Skupina Moravia Steel, kde je Chrenek rozhodující osobou, sice loni vydělala nejvíc v historii – celkem pět a půl miliardy korun před zdaněním – ale i tak Chrenek sází na jistotu a do privatizace jde se silným partnerem z Ukrajiny. A hutě by kupoval na úvěr.

Spojil se se svým dodavatelem, společností Donbas, čímž vyřešil velký zádrhel: Vítkovice jsou v soudním sporu s dodavatelem surového železa, a hrozí, že přijdou o dodávky. Ukrajinský kolos se bez nich obejde, dokáže Vítkovice provozovat se svými polotovary. „Výhoda je, že se náš ukrajinský partner účastní privatizace polské Huti Częstochowa. Mají podobný produkt jako Vítkovice, pokud by uspěl, mohl by společným řízením zredukovat náklady,“ říká Chrenek.

Vyšetřil čas na Barrandov

Ačkoliv je ocelářský šéf ponořen do privatizačního boje, letos si našel čas i na přemýšlení nad filmařským byznysem. Barrandovské ateliéry, které Moravia Steel dlouho vlastní, teď ucítí vizi ocelářů z Třince. „Díky tomu, jak se loni dařilo v ocelářství, se teď můžu konečně věnovat také Barrandovu. Je to pro mě výzva,“ vysvětluje Chrenek.

Chce probudit spící potenciál Barrandova a obnovit ve filmových ateliérech také animovanou produkci. Počítačová animace by se měla stát vedle reklamy a výroby hraných filmů třetím hlavním oborem.

„Česko má hodně dobrých animátorů a univerzálních umělců, chtěl bych nějaké přilákat na Barrandov,“ říká týden poté, co vyměnil vedení ateliérů a vyslal do čela manažerku na vnitřní audit.

Chrenek také dál rozvíjí největší skupinu soukromých nemocnic Euromednet. „Jednoznačně tomu projektu věřím a vidím tam v budoucnu i svou akcionářskou pozici,“ naznačuje nadcházející investici do zdravotnictví.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít