Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Podpora Jana Fischera

Podnikatel Chrenek dal Fischerovi na prezidentskou kampaň 9 milionů

iDnes.cz – zpravodajství, 27.07.2012

Favorita přímé prezidentské volby Jana Fischera bude sponzorovat jeden z nejbohatších Čechů, podnikatel Tomáš Chrenek. Bývalému premiérovi přispěje částkou devět milionů korun. Fischer podle Chrenka prokázal své schopnosti, když stál v čele vlády.

Chrenek vlastní například síť moravských nemocnic, železárny v Třinci nebo barrandovské filmové ateliéry. Jeho manželka a mluvčí Dušana Chreneková na otázku MF DNES, zda s manželem Fischera podpoří, odpověděla: „Ano, rádi.“

„Je to dar na podporu dobré věci. Dosáhl jsem ve svém podnikání určité úrovně, a proto budu ze svých prostředků z úspěšného podnikání podporovat věci veřejného zájmu nejen v oblasti neziskových a charitativních nebo kulturních projektů, ale poskytl jsem i tento konkrétní dar na volební kampaň,“ uvedl ke svému daru Tomáš Chrenek na Fischerových webových stránkách.

„Jan Fischer je pro mne nejdůvěryhodnější z kandidátů. Prokázal, že je schopen uspět v čele jak české vlády, tak významné mezinárodní instituce, a získat si respekt české veřejnosti i uznání odborníků,“ doplnil podnikatel.

Fischer si příspěvku velmi váží. „Bude využit na úhradu zařízení, materiálu a služeb nezbytných pro realizaci volební kampaně,“ uvedl k daru Jan Fischer. Fischera podporuje i podnikatel Soukup.

Expremiér je v plném proudu kampaně. Sbírá podpisy a už si zaplatil i rozhlasové spoty a několik billboardů.

Prostory jeho prezidentské kanceláře v Žerotínově ulici na Žižkově Fischerovi zase zcela zdarma poskytla Dadja Altenburg-Kohl, podnikatelka ve farmacii a mecenáška umění. Jako jeho mediální poradce funguje také bez nároku na honorář majitel firmy Médea Jaromír Soukup.

Podnikatel Mikuláš Šveda, majitel sítě směnáren Exchange, dal Fischerovi přes dva miliony i proto, aby se prezidentem nestal Jan Švejnar.

V týmu Fischerových spolupracovníků je nyní Sabina Tančevová, tajemnice exprezidenta Václava Havla, dále Jan Novák, bývalý šéf Úřadu vlády z éry premiéra Mirka Topolánka, či politolog Petr Just.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít