Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Ze života a byznysu

Stručný životopis

Tomáš Chrenek
(narozen 26. července 1963, Nitra)

je podnikatel slovenského původu.

Po studiu zahraničního obchodu na Vysoké škole ekonomické v Bratislavě pracoval v PZO Kerametal jako vedoucí obchodního referátu. Po revoluci studoval na Vysoké škole báňské a v rámci tzv. kupónové privatizace se v 90. letech 20. století stal jedním z nejbohatších podnikatelů v České republice. Je například spolumajitelem Moravia Steel vlastnící Třinecké železárny, filmové ateliéry AB Barrandov, ukrajinské železnorudné doly, Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu nebo síť nemocnic Agel na Severní Moravě. Ovládá také energetickou firmu Moravia Energo. Ta byla v únoru 2009 vyřazena Energetickým regulačním úřadem z obchodování s elektřinou, neboť firma uvedla, že nemá peníze na zálohové placení budoucích dodávek energie. Nedlouho poté byl na Moravia Energo vyhlášen konkurz a firma zkrachovala.

Třinecké železárny (německy Trzynietzer Eisenwerk, polsky Huta trzyniecka), na Těšínsku známé též jako Werk, jsou významným českým výrobcem ocelových dlouhých válcovaných výrobků a dlouhodobě jedním z největších průmyslových podniků na severovýchodě Českého Slezska.

Třinecké železárny jsou dnes hutním podnikem, který má uzavřený hutní výrobní cyklus. Hlavním výrobním programem je výroba dlouhých válcovaných výrobků. Zůstávají jedním z nejvýznamnějších průmyslových podniků na severovýchodě Českého Slezska a nejvýznamnějším producentem ocelových dlouhých válcovaných výrobků v Česku.

Třinecké železárny hrají od svého vzniku důležitou roli v životě regionu a města Třinec, které se zejména díky nim stalo z malé zemědělské obce významným městem. Mimo jiné podporují i český extraligový hokejový tým HC Oceláři Třinec.

Vlastníci: V roce 1991 byly železárny v rámci privatizace převedeny na společnost TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a. s. Zakladatelem a jediným akcionářem této společnosti byl Fond národního majetku. V letech 1994 až 1996 Fond národního majetku svou majetkovou účast postupně snižoval a od roku 1996 je většinovým akcionářem této společnosti (69,04 % akcií k 31. 12. 2008) MORAVIA STEEL a. s. Ta je z poloviny vlastněna společností R. F. G. a. s. a z druhé poloviny společností FINITRADING a. s. Ta je jediným vlastníkem společnosti R. F. G. a. s. a vlastníkem dalších 16,34 % akcií železáren. Všechny společnosti patří do konsolidovaného celku FINITRADING, kam patří například i Barrandov Studio. Společnost FINITRADING ovládají slovenští miliardáři Mária Blašková, Ján Moder, Evžen Balko a Tomáš Chrenek.

Chrenek také stojí za společností Pura Vida, která v roce 2010 koupila za 233 milionů Kč bývalý vládní zámek v Praze-Kolodějích.

Zdroj: wikipedie

Do Třince přišel v roce 1996 jako generální ředitel, najatý tehdejšími vlastníky železáren. S hutnictvím měl zpočátku zkušenost hlavně jako obchodník: kariéru začínal v osmdesátých letech v podniku zahraničního obchodu Kerametal, pak založil s několika partnery vlastní firmu Cosmotrade. V roce 1997 Chrenek do železáren vstoupil i vlastnicky. Tehdy vypukl skandál kvůli falešným sponzorům ODS. Ta dostala pod falešnými jmény patnáct milionů korun od lidí, kteří se podíleli na privatizaci Třince. Jeden z odhalených dárců, Milan Šrejber, pak z vlastnických struktur železáren odešel a svůj podíl prodal právě Chrenkovi a jeho partnerům – slovenským obchodníkům Lubomíru Blaškovi, Jánu Moderovi a Evženu Balkovi. Posledním z pětice hlavních majitelů Třineckých železáren je Ivo Dubš z Brna.

Zdroj: MF Dnes

V roce 2003 se Chrenek podruhé oženil (z prvního manželství má syna Tomáše, nar. 1986, a dceru Lucii, nar. 1992) se svou mluvčí Dušanou Fridrichovou (38), vicemiss Slovenska z roku 1999. Dušana Fridrichová se narodila 27. srpna 1975 v Nitře. Na Pedagogické fakultě v Bratislavě vystudovala španělštinu, při studiu pracovala jako překladatelka z angličtiny a španělštiny, cestovala po světě jako modelka a nakonec se zabydlela v Praze. Absolvovala postgraduální studium MBA, sbírala novinářské zkušenosti v televizi TV3 a poté nastoupila do Třineckých železáren jako tisková mluvčí.

Zdroj: MF Dnes

Na rodném Slovensku je honorárním konzulem Kostariky.

V roce 2004 začal Chrenek investovat do zdravotnictví, jeho skupina Agel je největším privátním provozovatelem zdravotnických zařízení ve střední Evropě.

V roce 2007 vyšlo najevo, že největším zatím známým sponzorem charity Zuzany Paroubkové (tehdejší manželky premiéra a předsedy ČSSD) je ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Ve stejném roce Sdružení Cevro, kterému předsedá Ivan Langer (ODS) po dlouhém váhání odtajnilo sponzory. Ukázalo se, že na aktivity ministra vnitra přispěly společnosti oceláře Tomáše Chrenka.

Chrenek a politika – Dobré vztahy si udržuje jak se sociálnědemokra­tickými expremiéry (Gross zbohatl, sdružení někdejší ženy Jiřího Paroubka poslal sponzorský dar pět milionů), tak s nyní vládnoucí ODS (dva miliony pro sdružení Cevro Chrenkova přítele, ministra vnitra Ivana Langera), byl často vidět ve společnosti Mirka Topolánka (ODS). Svou stopu v politice nechal i na rodném Slovensku. Jeho vztahy se slovenskou pravicovou vládou Mikuláše Dzurindy sice byly chladné, o to vřelejší jsou údajně se současnou levicovou vládou.

Chrenkův vztah k politikům charakterizuje historka z parlamentních voleb v létě 2006. Dokud průběžné volební výsledky signalizovaly vítězství ODS, pohyboval se v pražské restauraci Kogo, kde sídlil volební štáb ODS. Po večerním předběžném sčítání se rychle přesunul do nedalekého Lidového domu. Jestli se nakonec vrátil do Koga, zdroje neuvádějí. Faktem je, že za vlády ČSSD dostaly Třinecké železárny dvoumiliardovou dotaci. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban byl původně proti. Za firmu začal bojovat až poté, co se stal jeho poradcem lobbista a syn komunistického ministra Vladimír Johanes, který působí jako člen dozorčí rady klíčového vlastníka železáren, společnosti Moravia Steel. Při jednání Česko- polské obchodní komory na Pražském hradě nepřijal ruku k pozdravu od tehdejšího prezidenta Václava Havla. Důvodem bylo jeho nechvalné vyjádření o Třineckých železárnách jako nových majitelích barrandovských ateliérů.

Zdroj: Reflex

Žádný člen tuzemské podnikatelské špičky není tak často spojován s politikou jako on. Ocelářský magnát Tomáš Chrenek teď posílil svou pověst „politického šíbra“ tím, že do svých služeb přivedl exministra obrany Martina Bartáka, obviněného z korupce. „Je to můj kamarád, který pro mě pracuje jako poradce a konzultant. Je to schopný neurochirurg se zkušenostmi ze zahraničí,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Chrenek, který je nyní velmi aktivní v oblasti privátního zdravotnictví. K jeho rodinným přátelům patří také bývalý ministr vnitra Ivan Langer, který stále platí za velmi silného zákulisního hráče v ODS. Chrenek však odmítá, že by pro něj přátelé lobbovali v politice. Miliardář má historicky blízko k ODS a Václavu Klausovi, jeho jméno však padlo i v aféře akcií expremiéra za ČSSD Stanislava Grosse – šlo o akcie Chrenkovy společnosti Moravia Energo.

Zdroj: MF Dnes

Tomáš Chrenek je také považován za schopného lobbistu a známé jsou jeho vazby na politiky. Podporoval například nadaci Becario někdejšího premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka. Jeho společníkem ve firmě Moravia Energo byl v minulosti bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora z ČSSD. Sýkorův podíl v Moravia Energo koupil v roce 2007 bývalý premiér Stanislav Gross a během několika měsíců na nich vydělal 80 milionů korun.

Zdroj: idnes.cz

V roce 2012 dal podnikatel Chrenek současnému ministru financí Janu Fischerovi na prezidentskou kampaň miliony korun.

Od r. 2011 bývalý šéf protikorupčních policistů Libor Vrba pracuje pro miliardáře Chrenka.

Zájmy: Pokuřuje oblíbené kubánské doutníky, pravidelně si chodí zahrát tenis.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít