Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Barrandovské ateliéry

Studiu Barrandov klesly tržby i zisk

Hospodářské noviny, 30.06.2009

Společnosti Barrandov Studio, která v Praze provozuje jeden z nejrozsáhlejších studiových komplexů v Evropě, loni klesl čistý zisk na 22 milionů korun z 58 milionů v roce 2007. Filmové ateliéry Barrandov Studio v roce 2008 snížily i tržby, a to zhruba o 40 milionů korun – na 600 milionů korun. Majoritním vlastníkem společnosti Barrandov Studio je Moravia Steel, v níž má hlavní slovo podnikatel Tomáš Chrenek.

„Rok 2008 byl pro Barrandov Studio jednoznačně poznamenaný stávkami odborů amerických scenáristů a později i herců, což znamenalo zastavení natáčení všech studiových projektů nejen v Česku, ale z velké části i u všech evropských konkurentů,“ sdělila předsedkyně představenstva společnosti Barrandov Studio Jana Vozárová.

Ekonomické výsledky Barrandov Studia loni podle Vozárové také poznamenala absence pobídek pro filmové projekty realizované v České republice. V kombinaci se silnou korunou tak třeba film Hellboy 2 skončil v Maďarsku a bondovka Quantum of Solace se natáčela v Británii.

O barrandovské filmové ateliéry a televizi Barrandov, která rovněž patří do skupiny firem vlastněných Moravia Steel, se prý zajímají nadnárodní společnosti z Evropy. Mluvčí Barrandov Studia Dušana Chreneková sdělila, že Moravia Steel se televize ani filmového studia nyní zbavit „rozhodně nechce“.

Za více než 70 let existence vzniklo v barrandovských ateliérech přes 2500 filmů.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít