Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdravotnictví

Ocelářský magnát Chrenek chce zdravotní pojišťovnu

Lidové noviny, 14.09.2007

PRAHA – Česko bude mít po dvanácti letech s největší pravděpodobností novou zdravotní pojišťovnu. Na ministerstvech zdravotnictví a financí už leží žádost společnosti AGEL podnikatele v ocelářství Tomáše Chrenka o povolení zřídit nový subjekt, který bude moci spravovat peníze ze zdravotního pojištění.

Úřady mají na posouzení žádosti 180 dnů. Pokud ji schválí, a zatím nic nesvědčí o opaku, bude se ale muset zdravotnictví vyrovnat s dosud nepoznanou situací – rizikem minimálně lokálního monopolu na zdravotní péči.

AGEL už totiž v současnosti, především na severní a střední Moravě, vlastní několik nemocnic a poliklinik a zajímá se i o další soukromé lékařské praxe. Další zdravotnická zařízení má v pronájmu. Pokud by přidal i zdravotní pojišťovnu, mohl by přinejmenším uzavřít kruh finančních toků ve svých zařízeních a radikálně změnit konkurenční prostředí v regionu.

Česká legislativa je totiž zatím v tomto ohledu značně děravá, což připouští i ministerstvo zdravotnictví. Zákon sice zakazuje, aby zdravotní pojišťovna vlastnila zdravotnické zařízení, to už ale neplatí, pokud pojišťovnu a například nemocnici vlastní stejná firma.

Ministra zdravotnictví Tomáše Julínka může varovat vývoj na Slovensku, kde se poskytování zdravotní péče včetně zdravotních pojišťoven dostalo do rukou jedné silné finanční skupiny. To mělo negativní dopady na celé zdravotnictví. „Ministr Julínek je zastáncem konkurence zdravotních pojišťoven a konkurence poskytovatelů na dobře regulovaném trhu zdravotních služeb. Připravujeme takové zákony, které budou obsahovat pojistky tuto konkurenci chránící,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Regulace trhu zatím není zákonem upravena. „Je jasné, že v případě propojení plátce a poskytovatele musí být tvrdší, a to jak ze strany Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, tak ze strany připravovaného Úřadu pro dohled nad zdravotními pojišťovnami. Současný stav, kdy nejsou nastaveny téměř žádné regule, nahrává vzniku neprůhledných propletenců,“ připustil Cikrt.

AGEL provozuje v Moravskoslezském kraji na 40 procent lůžkových zařízení. Stejně tolik spravuje kraj, zbytek činí podíl státní FN Ostrava. Firma si nedávno ke svým nemocnicím v Olomouckém kraji přidala i pronájem tří krajských v Přerově, Šternberku a Prostějově. Dva bývalí manažeři AGELu obsadili i klíčové posty ve FN Olomouc, hlavním zdravotnickém zařízení kraje.

Mluvčí společnosti AGEL Tomáš Želazko ale odmítá, že by šlo o zárodek monopolu. „Naše společnost má zhruba jen pětinový podíl z celkového objemu obratu. Tudíž o monopolu nemůže být řeč,“ namítl. Podrobnosti o projektu zatím firma tají.

Ostatní pojišťovny prý vstup nového subjektu na trh vítají. I ony se ale obávají možného narušení konkurence. „Vztahy (mezi novou pojišťovnou a dalšími zdravotnickými zařízeními společnosti AGEL) budou muset být pod drobnohledem nějakého kontrolního úřadu,“ usoudil výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít