Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Evropská komise prošetří pomoc Třinci

Hospodářské noviny, 15.12.2004

Evropská komise bude zkoumat, zda Třinecké železárny (TŽ) nezískaly neoprávněně finanční pomoc z veřejných zdrojů. Uvedla to včera agentura ČTK s tím, že komise se rozhodla zahájit hloubkové šetření případu.

Vládní záměr pomoci hutní firmě povolil letos na jaře Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pomoc spočívala ve dvou krocích. Česká konsolidační agentura mohla na firmu převést za sto miliónů korun její vlastní emitované dluhopisy v hodnotě jedné miliardy.

„Převod se uskutečnil za cenu odpovídající nominální ceně dluhopisů snížené o povolenou veřejnou podporu,“ uvedl už dříve mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Ve druhém kroku stát odkoupil od železáren desetiprocentní kapitálový podíl, který podnik držel ve firmě Nová huť Ostrava. Hodnotu jedné akcie stanovil auditor – společnost KPMG – na 1250 korun za akcii. Stát tedy zaplatil za tyto akcie kolem 1,6 miliardy korun. Tyto prostředky měly kompenzovat náklady, jež privátní ocelářská společnost vynaložila na výzkum, vědu a techniku a na rekvalifikaci svých zaměstnanců. Firma totiž nebyla zařazena do Národního restrukturali­začního programu schváleného Evropskou komisí, který dovolil poskytnout prostředky z veřejných zdrojů jiným českým společnostem, Nové huti, Vítkovicím a Válcovnám plechu Frýdek-Místek.

Podle železáren jde o spor mezi vládou a EU. „Souběžně v tomto procesu asistoval úřad pro hospodářskou soutěž, který paralelně, stejně jako česká vláda, celý proces pravidelně konzultoval s příslušnými orgány komise,“ řekl České televizi předseda dozorčí rady TŽ Tomáš Chrenek. Zástupci úřadu včera nebyli k zastižení. Podle zdroje z Ministerstva průmyslu a obchodu, jenž si přál zůstat v anonymitě, neznamená ještě zahájení hloubkového šetření porušení dohod, které Česko uzavřelo. „Brusel nám předloží otázky, na které od nás dostane odpovědi. Je proto předčasné spekulovat o tom, zda pomoc byla nebo nebyla oprávněná,“ dodal zdroj.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít