Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Charita Zuzany Paroubkové

Na charitu Paroubkové dal nejvíc magnát Chrenek

iDnes, 21.11.2007

Největším zatím známým sponzorem charity Zuzany Paroubkové je ocelářský magnát Tomáš Chrenek. Sdružení dal pět milionů korun, zjistila MF DNES. „S prací sdružení paní Paroubkové jsem spokojený. Budu ji podporovat minimálně další dva roky,“ řekl Chrenek.

Přijetí vysoké částky pro své charitativní sdružení potvrdila i sama Zuzana Paroubková. Nechtěla ale říci, jakým způsobem se s Chrenkem dostala do kontaktu.

Jiří Paroubek ještě před pár měsíci říkal, že bude své tehdejší manželce pomáhat se sháněním sponzorů. Chtěl se s ní tak materiálně vyrovnat po rozvodu. Že mu v tom výrazně pomáhá i Chrenek, nechtěl dnes Paroubek komentovat.

Miliardář Chrenek sehrál nedávno jednu z hlavních rolí i v případu zbohatnutí expremiéra Stanislava Grosse. Právě on je majoritním vlastníkem firmy, na jejíchž akciích Gross vydělal desítky milionů.

Tajemná charita

Zuzana Paroubková dlouho odmítala uvést, kdo jí na charitu přispívá. Její mecenáši si to prý nepřejí. Nejde přitom o malé částky. Jen za prvních sedm měsíců tohoto roku získalo sdružení od sponzorů zhruba 14 milionů korun. Dva miliony z této částky padnou na provozní náklady sdružení.

Některé ze sponzorů nakonec odtajnil sám Jiří Paroubek. Jedná se často o jeho přátele či známé.

Peníze sdružení poslali mimo jiné vídeňský podnikatel Eduard Harant, právník Miroslav Jansta, který pro expremiéra pracoval v době jeho vládnutí, nebo pražský hoteliér a majitel kasin Jan Dostál. S ním se Paroubek zná ještě ze studií.

Sdružení paní Zuzany se tak dočkalo kritiky i z řad samotných sociálnědemokra­tických poslanců. Vyčítají mu malou transparentnost. Nemá žádné internetové stránky, natož účetní uzávěrku, kterou by na nich zveřejnilo.

Kdo je Tomáš Chrenek

Čtyřiačtyřicetiletý podnikatel je majoritním vlastníkem Moravie Energo a spolumajitelem Třineckých železáren. Muž, který se v nedávné aféře s Grossovými akciemi přetahoval s expremiérem o miliony, se přitom v době Grossova vládnutí zaštiťoval jeho přátelstvím. Lobbing mu je blízký, udržuje dobré vztahy jak s pravicovými, tak s levicovými politiky.

Před listopadem 1989 pracoval v podniku zahraničního obchodu Kerametal. V roce 1996 přišel do Třineckých železáren jako najatý manažer, aby se o rok později vyhoupl do vedení firmy. Později železárny odkoupil.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít