Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Barrandovské ateliéry

Chrenek a spol. převedli vlastnictví části barrandovských pozemků na Slovensko

borovan.cz, 31.07.2013

Část velmi cenných pozemků a budov, které se nacházejí v areálu barrandovských filmových ateliérů, změnila bezprostředního vlastníka. Moravia Steel, kterou ovládá skupina investorů v čele s Tomášem Chrenkem, prodala dceřinou společnost Barrandov Lands (BL) slovenské firmě Minerfin. Transakce proběhla již na sklonku roku 2012. V letošním roce by BL ráda rozjela podnikání na realitním trhu.

Barrandov Lands podle katastrální mapy vlastní řadu parcel a souvisejících budov v areálu filmových ateliérů. Ještě do roku 2011 jí patřil jeden z nejcennějších pozemků pro filmaře, takzvaný volný horizont, který se využíval pro stavbu rozsáhlých exteriérových scén. Točil se tu například Oliver Twist Romana Polanského nebo velkofilm Letopisy Narnie: Princ Kaspian. Tento horizont však před dvěma roky vyměnila s Barrandov Studio za jiné pozemky a stavby v areálu.

Slovenský Minerfin je významným obchodníkem s komoditami, zejména s železnou rudou, dále se šrotem a hutnickým materiálem. Železnou rudu dováží pro Třinecké železárny, U. S. Steel, Arcelor Mittal nebo Voest Alpine. V orgánech firmy působí Svetlana Tóthová a Peter Planý, v minulosti členy představenstva byli spolumajitelé Moravia Steel: kromě Chrenka i Ĺubomír Blaško a Ján Moder.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít