Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Třinecké železárny se v pololetí propadly do ztráty 169 milionů

Hospodářské noviny, 23.10.2009

Společnost Třinecké železárny se v letošním prvním pololetí propadla do ztráty 169,3 milionu korun. Loni ve stejném období hospodařila se ziskem před zdaněním 1,343 miliardy. Do konce roku se ztráta firmy zřejmě ještě prohloubí na 1,135 miliardy ko­run.

Vlivem hospodářské krize firmě také v pololetí klesly tržby o třetinu na 12,851 miliardy korun. ČTK to zjistila na webu www.idenik.cz.

Provozní hospodářský výsledek za pololetí skončil ztrátou 560,6 milionu korun, zatímco loni firma dosáhla zisku 1,124 miliardy Kč.

Mluvčí železáren Dušana Chreneková řekla, že se firma nebude k pololetním výsledkům hospodaření vyjadřovat.

Loni firma hospodařila se ziskem 1,2 miliardy Kč. Za vlastní výrobky a služby utržila 37,085 miliardy Kč. Letos by měla utržit 23,672 miliardy korun. Provozní hospodářský výsledek za celý rok 2009 skončí ztrátou v pravděpodobné výši 1,5 miliardy korun.

Informace vyplývají z údajů zveřejněných ve znaleckém posudku, který v červnu zpracoval soudní znalec na základě informací dodaných Třineckými železárnami.

Posudek vytvořil s cílem ohodnotit balík více než 80 000 akcií železáren, který se bude v prosinci již potřetí dražit.

Třinecké železárny jsou hlavní firmou impéria miliardáře Tomáše Chrenka. Prostřednictvím firmy Moravia Steel, která vlastní 69,05 procenta akcií, Chrenek ovládá železárny společně se třemi partnery.

Druhým největším akcionářem je firma Finitrading s podílem 16,34 procenta. Americká CMC International drží 11 procent a drobní akcionáři vlastní dohromady 3,6 procenta akcií.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít