Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Odboráři z Nové Huti opět vytáhli do boje

Hospodářské noviny, 23.01.2002

Po devíti měsících se kunčičtí odboráři znovu pustili do boje za „svou“ firmu. Domnívají se totiž, že projekt restrukturalizace, jenž se zrodil na Fondu národního majetku (FNM), je pro Novou huť (NH) likvidační.

„Jak jinak ho nazvat, když nevytváří podmínky pro návratnost vložených prostředků a neřeší technický rozvoj společnosti,“ říká ekonom Podnikové odborové rady (POR) František Seidl. Vybraná aktiva firmy mají být podle něj převedena do majetku státního Českého ocelářského podniku (ČOP) bez náznaku, co se zbytkem firmy a se zaměstnanci. „To zavání tunelováním,“ soudí ekonom. Přitom jde doslova o tisíce pracovních míst v regionu, který už nyní vykazuje bezmála dvojnásobně vyšší míru nezaměstnanosti, než je republikový průměr, upozorňuje. Prostřednictvím státního ČOP by podle Seidla hutě opět řídili prakticky stejní úředníci. „Ti rozhodně nejsou schopni restrukturalizaci zvládnout. Také proto bychom byli rádi, aby se vláda držela svých původních usnesení a hutě privatizovala,“ dodává Seidl. Loni v listopadu kabinet vybral jako svého asistenčního poradce pro privatizaci hutí společnost Roland Berger, s níž však FNM neuzavřel smlouvu na provádění příslušných činností. Mluvčí fondu Jana Víšková to zdůvodnila tím, že pokud vláda definitivně nerozhodne o způsobu řešení hutí, není vlastně co podepisovat. Projekt má podle odborářů spoustu zádrhelů, které vycházejí například ze současné legislativy, ale také z nejasného postoje rozhodujících věřitelů. Nejvýznamnější z nich – finanční společnost IFC – na otázky novinářů nereaguje; stanovisko Komerční banky (KB) se včera nepodařilo získat.

Odboráři vidí za „českou“ cestou záchrany hutí tvrdý lobbing ve prospěch Třineckých železáren (TŽ). „Vede nás k tomu řada podnětů. Posledním z nich je materiál zveřejněný 17. ledna tohoto roku v britských internetových novinách Steel Business Briefing,“ říká odborář Leopold Laskovský. „Dozvěděli jsme se z něho, že konsorcium Třineckých železáren, jejich akcionáři Commercial Metals (CMC) a Duferco, zvažující účast ve veřejné soutěži na společnost Vítkovice Steel (VS), výhledově počítají se zastavením vítkovické ocelárny a s dalším snížením domácí produkce oceli. Vstupní vsázku pro nejlukrativnější část VS – válcovnu Kvarto 3,5m – by konsorcium dováželo buď z Třince nebo z Ukrajiny, což by přineslo další výrazný úbytek pracovních míst. Jsme přesvědčeni, že konstrukce projektu restrukturalizace se stoprocentní státní účastí nahrává zejména třineckým,“ dodává Laskovský.

TŽ už loni na podzim deklarovaly prostřednictvím předsedy dozorčí rady Tomáše Chrenka zájem o tehdejší vítkovickou hutní divizi. Mluvčí TŽ Ivo Pullmann včera potvrdil, že pokud se TŽ zúčastní veřejné soutěže o VS, pak skutečně v konsorciu se CMC a Dufercem. „Nic víc v tuto chvíli nelze říct, stanovisko kunčických odborářů komentovat nebudeme,“ uvedl.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít