Zdravotnictví
Impérium Agel proniklo do krajské nemocnice
Mladá fronta Dnes, 14.05.2011
Zdravotnický řetězec Agel Tomáše Chrenka koupil firmu Kardio Troll, která zajišťuje provoz invazivní kardiologie pardubické nemocnice. A zřejmě bude expandovat dál.
PARDUBICE – Možná se o jaru roku 2011 bude jednou psát jako o chvíli, kdy začal ocelářský miliardář Tomáš Chrenek zabírat pro své zdravotnické impérium nemocnice Pardubického kraje.
Snaha sociálních demokratů ve vedení kraje vytlačit privátní firmy z krajské nemocnice totiž přinesla paradoxní výsledek. Místo malé společnosti Kardio Troll, která boj s krajskými politiky vzdala, nyní čelí moravské skupině Agel, nejsilnějšímu privátnímu hráči ve zdravotnictví v zemi. „Provozujeme již kardiocentrum v Nemocnici Podlesí, které patří k nejlepším v republice, a tak máme zkušenost s poskytováním této zdravotní péče. Máme plány poskytovat kvalitní kardiologickou péči pro obyvatele Pardubického kraje,“ uvedl mluvčí Agelu Tomáš Želazko. Pacienty s nemocným srdcem velké změny nečekají, péče na kardiologii by se mohla spíše ještě zlepšit. Příchod Agelu je ale možné chápat jako důležitý vzkaz politikům i pacientům. Soukromá firma, která v sousedním Olomouckém kraji spravuje nemocnice ve Šternberku, Šumperku, Přerově a v Prostějově, dává najevo, že má chuť zvětšit svoje teritorium. V budoucnu by Chrenek mohl převzít i další oddělení, nebo dokonce celé nemocnice. „Jsou to dravci,“ připouští krajská radní Markéta Tauberová, která oceňuje, že Agel má s kardiologií zkušenosti.
„Pokud by se naskytla možnost dalších akvizic, určitě je budeme zvažovat. Nicméně v současné době nic konkrétního neřešíme,“ uvedl Želazko. Politici z opoziční ODS, kteří spolupráci nemocnice se soukromníky vždy obhajovali, jsou opatrní. „Cítím určitá rizika, je třeba dvojnásob hlídat, aby neprovozovali pouze lukrativní činnosti,“ uvedl zastupitel Josef Janeček z ODS.
Úvahám o rozšíření vlivu Agelu nahrává zoufalá finanční situace pardubické nemocnice. Je zadlužená a jen pár kroků ji dělí od vyhlášení úpadku. Ředitel Tomáš Gottvald zatím marně prosí kraj o rychlou pomoc. „Nebezpečí insolvence reálně hrozí,“ uvedl.
Pardubický kraj je chudý, zadlužený, a potíže má i s ostatními nemocnicemi. Jedno z možných východisek je prodej či pronájem nemocnic soukromníkům. Takový vývoj ale krajští politici svorně a kategoricky odmítají.
Soukromí investoři ale větří šanci. Majitel společnosti Multiscan Sotirios Zavalianis, který v pardubické nemocnici provozuje onkologii, loni v prosinci oznámil, že by měl o pardubickou nemocnici zájem. „Nemusím uspět já. Samozřejmě zájem by měl asi i Agel Tomáše Chrenka či PPF Petra Kellnera,“ uvedl před časem s tím, že dříve nebo později se kraj zadlužené nemocnice bude muset vzdát.
Zkušenosti z jiných krajů ukázaly, že příchod velkých investorů neznamená horší péči, spíš naopak.
Soukromník by však bez milosti zrušil řadu nerentabilních činností a pokud možno by okleštil okresní nemocnice. Hlavní by byla efektivita. „Nemocnice chceme provozovat sami, na tom se nic nezměnilo,“ uvedla krajská radní Markéta Tauberová.