Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Třinecké železárny

Boj o hutě spojil ocelářské firmy

Mladá fronta Dnes, 05.03.2002

Praha – Americký ocelářský gigant U.S. Steel, který nedávno oznámil svůj zájem o české hutě, se kvůli jejich získání hodlá spojit s Třineckými železárnami a jejich menšinovým vlastníkem, rovněž americkou hutní firmou Commercial Metals Company (CMC). Potvrdily to zdroje blízké U.S. Steel.

Firmy chtějí kvůli privatizaci a restrukturalizaci českého ocelářství založit konsorcium. „Dohoda zatím není podepsána, proto o tom nechceme mluvit oficiálně,“ řekl jeden z účastníků jednání. Také vedení Třineckých železáren zatím nechce prozradit, jak by konkrétní spolupráce tandemu mohla fungovat. „Nemohu to komentovat. V této fázi je to příliš citlivé,“ řekl šéf dozorčí rady Třineckých železáren Tomáš Chrenek. Třinec dosud prohlašoval, že by restrukturalizaci hutnictví provedl společně se svým akcionářem – CMC – a švýcarskou firmou Duferco. Nyní je skladba konsorcia jiná.

Ačkoliv zájmem společnosti U.S. Steel, která v říjnu 2000 vstoupila do Východoslovenských železáren Košice, je tuzemské ocelářství jako celek, první, o co se bude v připravovaném konsorciu ucházet, budou pravděpodobně Vítkovice Steel. „Ty jsou totiž na prodej už nyní,“ sdělil zdroj. Právě v boji o Vítkovice Steel, které bude zhruba za měsíc prodávat vyrovnávací správce Vítkovic, by Třinec a U.S. Steel mohly spojit síly. V tendru by pak byly jedním z hlavních soupeřů státní firmy Osinek, která se má rovněž o bývalou ocelářskou divizi Vítkovic ucházet. Při prodeji Vítkovic Steel se do značné míry bude „lámat chleba“ v tom, kdo bude dirigovat další postup záchrany tuzemského ocelářství: zda stát, nebo soukromý investor. Vítkovice Steel mají být podle představ státu jednou z částí zamýšleného Českého ocelářského podniku. Ten by integroval dále Novou huť, Vysoké pece Ostrava (kontrolované státem) a případně i Třinecké železárny, pokud by jejich majitelé měli zájem. Ovládnutí Vítkovic Steel je o to důležitější, že vláda nyní vyjednává o privatizaci a restrukturalizaci hutí exkluzivně s nizozemskou skupinou LNM Holdings, která patří indické rodině Mittalů. Když Vítkovice Steel ovládne soukromý investor, bude pro vládu nepřehlédnutelným partnerem pro další rozhodování o hutích.

Prezident U.S. Steel Košice John Goodish nedávno potvrdil, že U.S. Steel se chce v Česku ucházet o Novou huť, Vítkovice Steel, Třinecké železárny, Vysoké pece či Válcovny plechu Frýdek-Místek jako komplex, nevyloučil však ani koupi jednotlivých firem. „U.S. Steel sama má zájem především o výrobu plechů; o některé další obory, jako například dlouhé výrobky, se chceme podělit s dalšími partnery, v tomto případě Třineckými železárnami,“ potvrdil exprezident Východoslovenských železáren Košice a člen amerického vyjednávacího týmu Gabriel Eichler. Takové rozdělení kontroly nad různými druhy produkce se jeví jako logické i odborářům. „Integrace a následná dohoda o kontrole nad plochými a dlouhými výrobky je rozumná. Nemá smysl, aby si hutě konkurovaly v rámci Česka,“ říká vítkovický odborář Pavel Folta.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít