Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Bakala a skupina Patria Finance

Vztahy s politiky

Zdeněk BAKALA spolupracoval s bývalým předsedou KDU-ČSL, zesnulým Josefem LUXEM. Jeho „služeb“ jako ekonomického poradce bylo využíváno v rámci zmíněné strany k vypracovávání jejích ekonomických cílů apod.

BAKALA se účastní pravidelných setkání, která pořádá „diskusní klub“ LÍPA. Diskusní klub LÍPA je, dle zveřejněných informací, uskupení lidí, kteří cca 2× do roka pořádají uzavřená jednání-semináře, které jsou zaměřeny na konkrétní témata. Většinou se jedná o ekonomická témata, ale nejsou vyloučeny i jiné oblasti v rámci připravovaných diskusních příspěvků. Jednání jsou uzavřená a mohou se účastnit jen pozvané osoby, které si zpravidla účast platí. Jde o jednání, která trvají tak dva až tři dny a účast „stojí“ cca 6.000–7.000,– Kč.

Bakalovy vztahy s Občanskou demokratickou stranou /ODS/ byly v minulosti dosti napjaté, neboť Bakala veřejně kritizoval některé způsoby privatizace. Tuto jeho kritiku velmi ostře vnímal tehdejší předseda strany Václav Klaus, který se podle všeho s Bakalovou kritikou své verze privatizace nesmířil dodnes. Klaus opakovaně ostře napadal aktivity Diskusního spolku LÍPA, kde je spoluzakladatelem Bakala. Václav Klaus doslova označil tento spolek za zednářskou skupinu (zde zajímavá reminiscence na aktuální výroky Klausových nejbližších spolupracovníků Jakla a Hájka), která destabilizuje dění v ČR. Tehdejší šéf ODS také ostře vnímal Bakalovu orientaci na tzv. hradní politiku prezidenta Václava Havla. Vzájemné vztahy se ještě vyostřily, poté co došlo k převzetí Investiční a poštovní banky ze strany ČSOB: tuto akvizici, ve které se velmi aktivně účastnil i Bakala, označil Klaus za „loupež století za bílého dne“.

Paradoxně sám Bakala se opakovaně označil za potenciálního voliče pravicové ODS.

V oblasti politické jsou patrné společné aktivity finančníka Bakaly a knížete Schwarzenberga, když se snaží působit na představitele výzvy Děkujeme, odejděte a Dřevíčské výzvy, aby postupovali jednotně a vytvořili partnerských subjekt (tzn. novou politickou stranu).

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít