Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a ukrajinské doly

Do správní rady NWR míří pětatřicetiletý ukrajinský ranař Kosťa Živago

25.03.2009, motejlek.com

Černouhelná těžební společnost New World Resources nekoupí čtvrtinový podíl ve společnosti Ferrexpo, která na Ukrajině kontroluje čtvrté největší zásoby železné rudy na světě. Přesto ale „posílí“. Do správní rady NWR, vlastníka tuzemské OKD, usedne ukrajinský miliardář Kosťantin Živago (Kostyantin Zhevago), majoritní vlastník Ferrexpa.

Pověst a především minulost mladého oligarchy je poněkud temná. Východní média zmiňují pletichy s mafií, korupci, praní špinavých peněz, daňové úniky, podvody a některé další delikty. Na území bývalého Sovětského svazu nejde o nic, co by zásadně vybočovalo z tamějších standardů. V posledních letech se Živago údajně „napravil“.

Vedení NWR loni v říjnu odsouhlasilo, že koupí podíl ve Ferrexpu od RPG Industries, svého majoritního akcionáře. Mělo jít o akvizici za zhruba 127 milionů liber. Dnešní hodnota podílu je ale podstatně nižší. Aktuálně vychází na 87 milionů liber. NWR nakonec od plánu ustoupilo, podíl ve Ferrexpu si ponechá RPG Industries.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít