Bakala a ukrajinské doly
Bakala koupil pro důlní firmu NWR podíl v dole na Ukrajině
07.10.2008, HN
Miliardář Zdeněk Bakala vstoupil na ukrajinský trh. Společnost RPG Industries, která zastupuje skupinu soukromých investorů v čele s Bakalou, koupila pětinový podíl v největším ukrajinském železnorudném dole Ferrexpo. RPG se chystá nabídnout podíl ve Ferrexpu své dceřiné důlní firmě NWR.
RPG akcie Ferrexpa kupovala za cenu 83 pencí za kus, v přepočtu tak za celý balík zaplatila něco přes tři miliardy korun. Podle včerejšího prohlášení RPG by NWR měla za akcie zaplatit stejnou cenu, navýšenou jen o náklady nutné na provedení transakce.
„Pan Bakala se domnívá, že podíl ve Ferrexpu je pro NWR dobrou příležitostí ke koupi. NWR ale nebude nabídku komentovat, dokud ji neprojednají orgány společnosti,“ řekl Bakalův mluvčí Vladimír Bystrov. Důvodem, proč do projektu nevstupovala NWR přímo, je podle zdrojů z důlní firmy fakt, že rozhodování je v jejím případě složitější než u soukromé firmy RPG. Pozdější převod akcií na NWR je ale pravděpodobný už proto, že Bakalova RPG ve veřejně obchodovatelné důlní firmě drží majoritu a investice na Ukrajině jsou součástí Bakalovy dlouhodobé strategie. „Vstup do Ferrexpa je pro naši skupinu příležitostí vstoupit na zcela nový trh. Také to umožní rozdělit aktiva a vstoupit do nového odvětví,“ uvedl pro HN Bakala. Zdeněk Bakala nedávno oznámil koupi Hospodářských novin.
„Záměr na vstup NWR do Ferrexpa je zatím těžko hodnotit, protože nejsou známy všechny detaily,“ říká analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.
„Obecně řečeno jsou ale investice v Polsku či na Ukrajině pro NWR smysluplné,“ říká Hatlapatka. Podle analytika se nedá čekat, že by zpráva o připravovaném vstupu NWR do těžby rudy na Ukrajině mohla výrazně zvednout hodnotu jejích akcií, které v posledních dnech oslabují. „V současné atmosféře ta zpráva asi trochu zapadne, projevit se to může, až se trhy uklidní,“ soudí.
Oznámení transakce na burzách zapůsobilo právě opačně. Akcie Ferrexpo v Londýně klesly o téměř 15 procent, akcie NWR na tomtéž trhu odepsaly téměř 21 procent. Na pražské burze NWR oslabila včera o téměř 13 procent.
Fakt, že akcie ukrajinského dolu nekupovala přímo NWR, ale její mateřská společnost RPG, označuje Hatlapatka za zvláštní, za určitých okolností ale pochopitelný. „Není to běžné, ale pokud měla právě RPG mimořádnou příležitost ke koupi nebo dobrou vyjednávací pozici, mělo by to logiku. Také tento postup může prostě odrážet hierarchii ve skupině,“ uvedl analytik.
Hlavní aktivitou firmy Ferrexpo je obří železnorudný důl u Poltavy. Akcie Ferrexpa se od loňska prodávají na londýnské burze, a firma se tak stala vůbec první veřejně obchodovatelnou společností z Ukrajiny.
Ferrexpo je jedním z největších světových výrobců a exportérů takzvaných pelet – rudných polotovarů, jež používají jako hlavní surovinu hutní podniky. Ferrexpo ovládá prostřednictvím společnosti Fevamotinico ukrajinský miliardář Konstantin Ževago – právě on akcie Ferrexpa Bakalovi a jeho partnerům prodával. Fevamotinico včera vydala prohlášení, v němž uvádí, že prodej akcií Ferrexpa je výsledkem smlouvy o úvěru, který má sjednán s bankou JPMorgan.
Koupí-li NWR akcie Ferrexpa, stane se Ukrajina jejím třetím trhem. V Česku NWR vlastní uhelné doly OKD, má právo znovu těžit v zavřeném polském dole Debiensko a patří jí i jihopolská pohraniční šachta Morcinek. I ta je už několik let zavřená, NWR chce zpřístupnit její zásoby uhlí z českého území.