Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a černé uhlí

Stát chce prodloužit těžbu v Dole Paskov. Bakala poslal Zemanovi dopis

21.09.2013, MF Dnes

Stát bude na úterní schůzce s OKD usilovat o prodloužení těžby v Dole Paskov nejméně do roku 2016. Doplácet na těžbu však nechce. Shodli se na tom na jednání v Lánech poradci prezidenta Miloše Zemana. O schůzku prezidenta v dopise požádal také spolumajitel OKD Zdeněk Bakala.

Situace v OKD a hrozící zavření dolu Paskov, kde pracuje okolo 2,5 tisíce horníků, se probírala v sobotu od 10 hodin na zámečku v Lánech. Prezident Miloš Zeman si tam pozval své poradce. Patří mezi ně předseda Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová, bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba nebo místopředseda SPOZ Martin Nejedlý. Tým vede prezidentův kancléř Vratislav Mynář (SPOZ). Schůzky se zúčastnil i premiér v demisi Jiří Rusnok.

V Lánech až do 15 hodin s prezidentem probírali celkem pět variant. Shodli se na tom, že stát bude na úterní schůzce s OKD usilovat o prodloužení těžby v dole Paskov, nejméně do roku 2016. Nechce však na ni doplácet.

„Tam byla v celku jednoznačná shoda, že tahle varianta by se podporovat měla, a uvidíme, jak se k tomu vyjádří majitel,“ řekl po jednání předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. „Tam je otázka, jaká ta doba vůbec bude, jestli to bude rok 2016, nebo to bude možné ještě prodloužit do jiných let následujících,“ dodal Zavadil.

Úterní schůzky by se měl za stát zúčastnit prezident Zeman, premiér v demisi Jiří Rusnok a ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala. Jednat budou s manažery OKD a společností NWR, které OKD patří. Podle Zavadila ale bude rozhodující až schůzka s majiteli NWR.

Prezidentův poradní sbor se tak shodl na tom, že hlavní zodpovědnost mají majitelé dolu, kteří by nyní do stabilizace měli investovat dříve vydělané prostředky. Ve středu bude o Paskovu jednat vláda, která má připraveno 15 bodů usnesení týkajících se například aktivní politiky zaměstnanosti, ekologické zátěže nebo dopravní infrastruktury v kraji.

Bakala poslal Zemanovi dopis

Již v úterý budou na Hradě o situaci v OKD ale i širším regionu jednat prezident Zeman, premiér v demisi Jiří Rusnok a ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala s manažery OKD a její mateřské společnosti NWR, jakož i se zástupci společností Evraz Vítkovice Steel a ArcelorMittal.

Podle Zavadila bude rozhodující až schůzka hlavy státu s majiteli OKD, která by se podle něj i Mynáře mohla uskutečnit do 14 dnů. Spolumajitel společnosti OKD Zdeněk Bakala už prý Zemanovi poslal dopis se žádostí o setkání.

Bakalova kancelář v sobotu v prohlášení sdělila, že mu osud společnosti a jejích zaměstnanců není v žádném případně lhostejný. „Zájmu prezidenta i premiéra o situaci OKD si váží a je připraven s nimi o věci osobně hovořit, bude-li to kterýkoli z ústavních činitelů ČR považovat za patřičné,“ uvedla také.

„Samozřejmě pan prezident bude očekávat, s jakým návrhem pan Bakala chce přijít,“ uvedl k tomu Mynář, podle něhož by měl český podnikatel ukázat odhodlání situaci řešit a navrhnout určitou strategii. „Samozřejmě pokud by pan Bakala chtěl přijít na zdvořilostní návštěvu, tak si umím představit, že k té schůzce nedojde,“ podotkl také hradní kancléř.

Mynář dále vyjádřil přesvědčení, že by součástí řešení situace kolem OKD a dolu Paskov, v němž pracuje 2,5 tisíce horníků, měla být i dohoda o přibližně 45 000 bytech RPG. „Já myslím, že je to logický krok, protože způsob převzetí těchhle bytů, respektive darování těchhle bytů panem předsedou sociální demokracie (Bohuslavem) Sobotkou v té době panu Bakalovi bylo minimálně v nesouladu s našimi zákony a legislativními normami,“ nechal se slyšet. Sobotka to odmítl jako úplný nesmysl, který nestojí za komentář.

Premiér Rusnok už v pátek řekl novinářům, že nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD přistoupili k jednání se státem jako džentlmeni, bylo by reálné prodloužit těžbu v Dole Paskov do roku 2016 (o Rusnokově výzvě džentlmenům čtěte zde).

Firma NWR chce důl, v němž pracuje okolo 2,5 tisíce horníků, uzavřít 31. prosince 2014, protože podle ní nebude ve střednědobém výhledu konkurenceschopný. S výpomocí státu by prý mohl podle NWR fungovat do roku 2018.

Takovou pomoc ale ve středu odmítla Rusnokova úřednická vláda, když oznámila, že nebude ani dotovat soukromého vlastníka, ani kupovat Důl Paskov, aby jej provozoval stát. S vlastníky chce ale stát o pokračování těžby jednat.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl Bakala.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít