Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Bakala a současní politici

Kdo je kdo?

(aneb pohled do zákulisí české politiky – díl první)

Náš neznámý se narodil v roce 1969. Vyrůstal v osamocené hájovně na jihu Moravy. Otec pracoval jako polesný. Syn se staral o stádo ovcí. V té době studoval na bučovickém gymnáziu. Tam se seznámil s dnešním předsedou vlády, který odmaturoval v roce 1990. Náš neznámý však mezi absolventy bučovického gymnázia uveden není (ani v roce 1987 a ani v roce 1988,…). Pravděpodobně tedy získal maturitu na jiné škole. I když na bučovickém gymnáziu působil jako předseda celoškolského výboru SSM. Vztah s Bohuslavem Sobotkou zůstal velmi pevný i v následujících 25 ti letech. Někteří jej vnímají tak, že je vlastně jeho guru, jiní jej nazývají loutkohercem a zákulisním hybatelem.

Skok do velkého světa nastává po té, co opouští jihomoravskou vísku a zahajuje studium na Právnické fakultě UK v Praze. Spojuje se s Mladými sociálními demokraty. Zde se sbližuje s dalším budoucím ministrem a předsedou vlády – Stanislavem Grossem, který tehdy Mladým sociálním demokratům velel. Rodí se tak silná trojka uvnitř ČSSD. Kromě Grosse i talentovaný Sobotka, a náš neznámý vytváří oběma hrdinům zákulisní background. Ještě na škole, co by student, se stává legislativním tajemníkem poslaneckého klubu ve FS ČSFR. V roce 1992 promuje. Ihned po škole nastupuje jako ředitel pražské pobočky realitní kanceláře Investiční a poštovní banky, a.s, IPB Real. V roce 1993 přechází do právní kanceláře Rychetský&Hlaváček. Zde působí jako koncipient do roku 1995. Dnešní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský odstartoval úžasnou kariéru našeho neznámého a údajně mají blízké vztahy dodnes.

V roce 1996 zakládá vlastní advokátní kancelář s právníkem Richardem Wagnerem. Ten je o zhruba deset let starší a zkušenější. V letech 1983 – 1987 pracoval jako právník v odboru pojištění závodu pro zahraniční pojištění a zajištění České státní pojišťovny v Praze. V letech 1987 – 1992 působil jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu vnějších ekonomických vztahů. Ihned po listopadu 1989 měl blízký vztah s kanceláří prezidenta Václava Havla. Richard Wagner st. byl ekonomickým poradcem Václava Havla.

Jejich právní kancelář se specializuje na obchodní právo a právo obchodních společností, na veřejné zakázky, hospodářskou soutěž a veřejnou podporu, na bankovní a finanční právo, na právní due diligence, na řešení sporů, na právo duševního vlastnictví, na nekalou soutěž, na reklamní právo a na arbitráže. Zajímají je zejména oblasti strojírenství, telekomunikací, poštovních služeb, energetiky, léčiv, zdravotní péče, médií… Málokterá advokátní kancelář tak umně propojuje světy VIP politiky, právního servisu, soukromého i státního byznysu a mediálního krytí.

V roce 1998 se stává náš neznámý mladý právník členem Dozorčí rady Komerční banky. V době těsně před jejím prodejem. V době, kdy byla KB největším věřitelem mimo jiné i Škody Plzeň. Ve stejné době byl v Dozorčí radě KB i Antonín Koláček (MUS a Appian Group) a také vlivný ekonom Karel Kopp.

V jeho právní kanceláři působil krátce začínající právník Bohuslav Sobotka, který svému příteli svěřil v pozdější pozici ministra financí nejednu zakázku. Včetně cenového posudku při prodeji státního podílu OKD. Není nezajímavé, že se tak stalo ve chvíli, kdy náš neznámý zároveň zastupoval společnost NWR svého přítele Zdeňka Bakaly, s nímž se sblížil ve sdružení Lípa. Pojí je ještě jedna vazba – na ČSOB, kterou zastupoval v sérii sporů po bývalé IPB, zde spolupracoval především se zkušeným Markem Ditzem, s kterým jej propojil právě Bakala. Budoucí vlastník ČSOB pak ne náhodou koupil za významný obnos společnost PATRIA FINANCE.

Dalším klíčovým kontaktem jeho kariéry je Martin Roman. Pro změnu také spolužák, tentokráte z vysoké školy. Protnuli se již v příběhu Škody Plzeň, respektive Appian Group, společně s pány Koláčkem a Koppem. Následovala instalace Martina Romana do pozice šéfa ČEZu. Zakázky na právní zastoupení ČEZu pak byly jen logickým pokračováním dobrých vztahů. Včetně právních služeb při přípravě tendru na dostavbu Temelína. ČEZ není jen polostátní energetickou firmou, ale vyprofilovaným mocenským komplexem, a to jak v pozici hospodářské, tak rovněž politické. Náš neznámý je také členem správní rady Nadace Martina Romana. Přes tuto nadaci Martin Roman točil nemalé peníze v elitním gymnáziu PORG, které 15 let řídil syn exprezidenta Klause.

Náš neznámý je horlivým sběratelem funkcí a prestižních pozic. Posuďte sami: Člen Dozorčí rady vydavatelství Economia (Zdeněk Bakala), místopředseda Komory administrátorů veřejných zakázek, prezident České asociace pro soutěžní právo, místopředseda Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, prezident Rady pro reklamu ČR atd.

Náš neznámý není fixován jen na předsedu vlády. Jeho kancelář zastupuje i společnost Agrofert místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše, v jeho letitém sporu s polským gigantem PKN ORLEN ohledně privatizace Unipetrolu. Náš neznámý prý dokonce s Babišem konzultoval personální nominace do Sobotkovy vlády.

Prvním klientem nové kanceláře našeho neznámého byla velká reklamní agentura Young & Rubican. Mezi zásadní klienty patří i stavební firma Eurovia CS, a.s., která získala svůj domácí věhlas při stavbě dálnice D 47 a dnes je hlavním dodavatelem rekonstrukce dálnice D 1. Vlivný právník je jistě vítaný pomocník. Portfolio klientů je velmi rozmanité. Patřil mezi ně i vydavatelský dům společnost Ringier ČR nebo Hypoteční banka. Úplný výčet by byl jistě nejen dlouhý, ale i výmluvný. Webové stránky zmiňované AK však přehled klientů neuvádějí. Podle prezentované orientace na segmenty trhu budou mezi klienty pravděpodobně i společnosti se zaměřením na léčiva, zdravotnické služby, potravinářskou výrobu, strojírenství aj. A možná by byla vhodná otázka, zda některá z nich čerpá nějaké dotační tituly, či získává veřejné zakázky anebo jiné formy čerpání veřejných zdrojů.

Některé právní kanceláře poskytují svým klientům dokonalý lobbistický servis. Patří sem i mimořádná znalost justičního, byznysového a politického prostředí. Náš neznámý je na samém vrcholu této pyramidy. A v případě potřeby či nouze jsou k ruce i spřízněná média a PR agentury. O nutné výdaje se jistě není třeba obávat – zdroje jsou. Mezi ty vybrané lobbistické PR agentury patří i ta, kterou zastupuje další bývalý šéf Mladých sociálních demokratů Martin Hoferek (absolvent blanenského gymnázia), je to agentura Merit Goverment Relations. Pomáhala mimo jiné Bohuslavu Sobotkovi v poslední kampani před parlamentními volbami. Ta je propojena s další vlivnou společností Bison and Rose, a tu reprezentuje jistý Miloš Růžička, dnes hlavní poradce současného ministra vnitra Milana Chovance (pozn. -před mnoha lety dělal Růžička stejnou práci i pro šéfa Fondu národního majetku Romana Češku (ODA)). To vše dnes s požehnáním našeho neznámého. Inu – komu se nelení, tomu se zelení,…Není nezajímavé, že na konci roku 2012 nastoupil do agentury Merit jako externí konzultant Martin Kocourek (ODS), známý „odklaněč“, ale také dlouholetý šéf dozorčí rady ČEZ (za dob panování Martina Romana) a bývalý člen dozorčí rady spol. Unipetrol. Agentura Bison a Rose má na prvním místě svého portfolia klientů (světe div se) OKD a ČSOB,…Kruh se uzavírá. Zvláště když klienti těch vyvolených právních kanceláří a lobbistických firem jsou zároveň majiteli podstatné části rozhodujících médií. Dokonalá symbióza.

Všechny výše uváděné základní informace jsou z otevřených a tudíž dohledatelných zdrojů.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít