Mapování
Zavřít vyhledávání

Evžen Tošenovský

Český politik, bývalý hejtman Moravskoslezského kraje, v současné době (2013) poslanec Evropského parlamentu za ODS.

Ing. Evžen Tošenovský, Dr.h.c. (* 26. února 1956 Ostrava). Český politik, bývalý hejtman Moravskoslezského kraje, v současné době poslanec Evropského parlamentu za ODS.

Je členem ODS a v roce 1993 byl za tuto stranu poprvé zvolen primátorem statutárního města Ostravy. Primátorem byl pak znovu zvolen v letech 1994 a 1998. V roce 2000 byl krajským zastupitelstvem tehdejšího Ostravského kraje (název změněn na Moravskoslezský kraj v květnu 2001) poprvé zvolen krajským hejtmanem. Po krajských volbách v roce 2004 byl ve funkci potvrzen, ale v roce 2008 byla jím vedená krajská kandidátka ODS (24,9 % hlasů) poražena ČSSD (42,63 % hlasů). Mandátu krajského zastupitele se vzdal po svém zvolení do Evropského parlamentu.

V únoru 2009 byl ODS nominován na 2. místo na kandidátce pro volby do Evropského parlamentu, které proběhly v červnu 2009. V těchto volbách získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů (celkem 104 737) a stal se tak poslancem Evropského parlamentu. Působí jako jeden z místopředsedů Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a je rovněž místopředsedou poslaneckého klubu ODS v EP.

V dubnu 2012 ohlásil svůj zájem kandidovat na post prezidenta republiky a účastnil se tak prezidentských primárek ODS, ve kterých ho však porazil Přemysl Sobotka.

(Zdroj: wikipedia)

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít