Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a černé uhlí

Šéf hornických odborů: Ostravsko může dopadnout jako Detroit

31.07.2013

Hornické odbory varují před zavřením Dolu Paskov na Ostravsku. Pokud se tak stane, přijdou podle nich o práci nejenom horníci, ale i tisíce dalších lidí. „Nechceme, aby to tam dopadlo jako v Detroitu,“ řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda Odborového svazu horníků Jan Sábel s poukazem na americké město, které se po odchodu automobilek ocitlo ve značných problémech.

Jaká je v současnosti na Ostravsku situace?

Hospodářská situace je teď velmi špatná. Hovoří se o tom, že by měl být zavřen Důl Paskov na Frýdecko-Místecku. OKD tvrdí, že zaměstnanci by mohli přejít pracovat na jiné šachty. Tam je ale problém, že většina těch zaměstnanců bydlí kolem Beskyd a mají daleko už na Důl Paskov, natož aby jezdili někam do Karviné. Pokud tedy k uzavření dolu dojde, tak se enormně zvýší nezaměstnanost a dopadne to samozřejmě i na podnikatele a živnostníky, kteří jsou na jejich výdajích závislí. Nechceme, aby to tam dopadlo jako v Detroitu.

Jaké jsou důvody té situace?

Příčiny jsou jednoznačné. Já si myslím, že je třeba, aby firmy jednaly s určitým předstihem. Není přece možné, aby se teprve nyní zjistilo, že se musí šachta zavřít, když už loni bylo na skládkách 1,3 milionu tun uhlí. Nikdo se tím nezabýval, generální ředitel byl klidný. Ten pak dostane odměnu a odejde, ale my zůstaneme v problémech. Je to otázka těch byznysmenů. Tady musím říct jednu zásadní věc, týkající se toho, jak myslí vlastníci. František Štěpánek ze Sokolovské uhelné bydlí na Sokolovsku, má tam dům, stará se nejen o zaměstnance, ale dává i obrovské finanční prostředky do regionu. Postavil tam přehradu, golfové hřiště, děti se tam mohou rekreovat. Když to otočíme, Zdeněk Bakala (vlastník OKD, tedy i dolu Paskov – pozn. red.) se v Ostravě ukáže jednou za čtvrt roku, to je všechno. Jinak ho ten podnik nezajímá, kromě toho, aby z toho vytahal co nejvíce finančních prostředků.

Já se vrátím k těm příčinám. Říkal jste, že jsou jasné. Znamená to, že třeba není o uhlí zájem?

Dovoz uhlí z Ameriky, Austrálie za nižší ceny je problémem. Je třeba to nějakým způsobem řešit. Je otázka, jestli pro nás není levnější dotace do těžby, jako je třeba v Německu, Polsku či Maďarsku, než platit nezaměstnané. A to je třeba, aby to ekonomové spočítali. Tady by se to řešení mohlo nacházet, protože jestliže ztratíme důl Paskov, který má nejkvalitnější uhlí v České republice, tak budeme muset to uhlí dovážet odjinud.

Říkal jste, že hrozí zvýšená nezaměstnanost…

Já mám velké obavy, i když se o tom nikde moc nehovoří, že tohle je jenom začátek.

Máte to nějak vyčíslené?

No, na Paskově je kolem tří tisíc lidí. V návazných profesích je zhruba šest tisíc dalších lidí. A když se ten Paskov zavře, tak většina z nich skončí na dlažbě.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít