Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a černé uhlí

V Ostravě demonstrovaly tři tisícovky horníků, někteří vtrhli do budovy OKD

17.09.2013, e15

Největší protesty v novodobé historii hornictví zažila Ostrava. Zhruba 3000 lidí se podle odhadu policie sešlo na hornické demonstraci nazvané Za zachování pracovních míst a slušnou mzdu. Několik desítek z nich vtrhlo do budovy bývalého ředitelství OKD na Prokešově náměstí, objekt ale sami opustili poté, co se na místě objevili policejní těžkooděnci.

Na ostravské Prokešovo náměstí horníci přišli v průvodu od stadionu Bazaly. Nad hlavami drželi transparenty s nápisy Bakalo, už jsme ti vydělali dost! či Zavřený důl už nikdo neotevře. Podnikatel Zdeněk Bakala je přes skupinu BXR a firmu NWR spolumajitelem OKD.

Na sraz ke stadionu Bazaly dorazily ze šachet ostravsko-karvinského revíru dvě desítky autobusů, další demonstranti přijeli osobními auty. Moravskoslezské horníky přijeli podpořit zástupci Mostecké uhelné a odborových svazů.

Horníkům se nelíbí situace, jaká v poslední době panuje v těžební firmě OKD. Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím dělá firma výrazná úsporná opatření. Horníkům chce například omezit přídavky na dovolenou a Vánoce (takzvané 13. a 14. platy) nebo příspěvky na pojištění.

Smluvním zaměstnancům firma snížila mzdy, propustila 250 administra­tivních pracovníků a postupně snižuje počet pracovníků dodavatelských firem – z 4200 jich zbude jen 2500. Společnost chce prodat firmu OKK Koksovny a mluví se také o útlumu Dolu Paskov, kde pracuje zhruba 3000 lidí.

OKD zaměstnává zhruba 13 tisíc lidí. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. O nové kolektivní smlouvě vyjednávají odboráři s vedením OKD už od loňského srpna, zatím se ale ke shodě neblíží.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít