Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a železniční doprava

Bakala, Kadas a Holeček jsou prvními cizinci s povolením vozit náklad po polské železnici

07.05.2013

Dopravní skupině AWT, patřící pod křídla BXR Group Maďara Petera Kadase a Čecha Zdeňka Bakaly, se podařil průlom na konzervativní polské železnici. Jako vůbec první zahraniční subjekt získala oprávnění provozovat tamní drážní dopravu. První nákladní vlaky s logem AWT by měly na polské koleje vyrazit v blízkých týdnech.

Klíčovým byl bezpečnostní certifikát, který AWT obdržela v minulých dnech od drážního úřadu UTK. Kadasova a Bakalova skupina už na polském trhu působí déle, dosud ale jen v roli speditéra, využívajícího lokální partnery a pronajaté vlaky. Má na tamním trhu registrovanou firmu AWT Rail PL.

Polský nákladní železniční trh je zhruba třikrát větší než český, v roce 2011 se na něm přepravilo 224 milionů tun materiálu, zatímco v Česku to bylo přes 80 milionů.

AWT, v níž je minoritním podílníkem jeden z originálních privatizátorů Třineckých železáren René Holeček, má v zahraničí společnosti rovněž na Slovensku (AWT Rail SK) a v Maďarsku (AWT Rail HU). Políčeno má i na chorvatský trh, kde je vážným uchazečem v privatizaci společnosti HŽ Cargo, obdoby české ČD Cargo.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít