Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zdeněk Bakala a současní politici

Doc. Ing. Zdeněk Tůma, CSc.

(* 19. října 1960, České Budějovice)

je český ekonom, v letech 2000–2010 guvernér České národní banky, od roku 2011 předseda finančního výboru zastupitelstva hlavního města Prahy (FV ZHMP) za TOP09.

Vystudoval Obchodní akademii v Českých Budějovicích a Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde také po studiích začal přednášet makroekonomii. Poté přešel na Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd UK, kde se stal vedoucím katedry makroekonomie.

V letech 1993–1995 působil jako poradce ministra průmyslu a obchodu.

V roce 1995 se stal hlavním ekonomem společnosti PATRIA FINANCE, načež v letech 1998–1999 působil jako výkonný ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj, kde zastupoval Českou, Slovenskou, Maďarskou a Chorvatskou republiku.

13. února 1999 jej prezident republiky jmenoval viceguvernérem České národní banky a poté, 1. prosince 2000, jejím guvernérem. V této funkci byl na další šestileté funkční období opětovně potvrzen 11. února 2005 a vykonával ji až do 18. června 2010, kdy podal do rukou prezidenta Klause demisi.

Současně působil v letech 1999–2001 jako prezident České společnosti ekonomické a v letech 2000–2010 jako guvernér za Českou republiku v Mezinárodním měnovém fondu. Od roku 2004 byl navíc členem Generální rady v Evropském systému centrálních bank.

Na podzim 2009 se o něm spekulovalo jako o možném kandidátovi na eurokomisaře.

Dne 15. 4. 2010 oznámil, že se k 30. 6. 2010 vzdává svého mandátu guvernéra ČNB, který mu měl vypršet 12. 2. 2011. Svoji rezignaci odůvodnil snahou o zkrácení období nejistoty spojené s obměnou bankovní rady. Následně vyvrátil spekulace, že by měl od roku 2011 vést nově vznikající Evropský výbor pro systémová rizika.

Dne 18. června 2010 podal do rukou prezidenta Klause demisi. Na jeho místo byl jmenován Miroslav Singer. Poté začal opět přednášet na Fakultě sociálních věd UK.

Zdeněk Tůma byl kandidátem TOP 09 na post primátora hl. m. Prahy v komunálních volbách na podzim 2010.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít