Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a ukrajinské doly

Ukrajinské doly zůstanou Bakalovi

26.03.2009, HN

Představenstvo důlní firmy NWR ustoupilo malým akcionářům. Kritizovaný obchod s akciemi ukrajinského dolu neproběhne.

Bakala koupil pro důlní firmu NWR podíl v dole na Ukrajině

Zdeněk Bakala podlehl tlaku menšinových akcionářů ve své důlní firmě New World Resources (NWR). Představenstvo firmy zastavilo předem dohodnutý převod akciového podílu, 25procentního, v největším ukrajinském železnorudném dole Ferrexpo. A to z vlastnictví RPG Industries, jež důl koupila a která zastupuje skupinu soukromých investorů v čele s Bakalou, právě na NWR.

„Ferrexpo je největším evropským výrobcem železnorudných pelet a disponuje jedněmi z největších zásob železné rudy na světě. I nadále jsme přesvědčeni, že Ukrajina nabízí společnosti NWR zajímavé příležitosti a že obě společnosti se v oboru surovin pro výrobu uhlíkatých ocelí vzájemně doplňují. Uznáváme nejasné vyhlídky ohledně dalšího vývoje v roce 2009 a chápeme obavy svých akcionářů týkající se načasování této akvizice,“ říká předseda představenstva NWR Mike Salamon.

RPG Industries, které je zároveň většinovým majitelem NWR, koupilo loni v říjnu od ukrajinského miliardáře Kostyantina Ževaha (a současně hlavního akcionáře a výkonného ředitele Ferrexpa) čtvrtinový podíl v ukrajinském dole.

Za akcie zaplatila tehdy 126,6 milionu britských liber (tedy 3,7 miliardy korun). Jenže kvůli nepříznivému vývoji na akciových trzích se od té doby tržní hodnota podílu téměř o třetinu smrskla.

Proti převodu proto začali hlasitě vystupovat někteří malí akcionáři NWR. Ti mají v důlní firmě, která je jediným vlastníkem OKD, úhrnem více než třetinový podíl. Nyní tedy NWR oznámila, že nebude s plánovanou akvizicí čtvrtinového podílu RPG Industries ve Ferrexpu pokračovat.

Pokud by totiž k převodu došlo, NWR by akcie získala nevýhodně – za vyšší cenu, než za kterou se nyní obchodují na londýnské burze. Menšinovým akcionářům se také nelíbilo, že převod se měl schvalovat koncem dubna na valné hromadě svolané do Amsterdamu. Většina z nich by tam nejspíš kvůli vzdálenosti nedorazila. Finanční ředitel NWR Marek Jelínek ale už dříve tvrdil, že RPG by se rozhodování v tomto bodě nezúčastnilo.

„Z pohledu akcionářů NWR je rozhodnutí NWR ideální řešení. Investory to uklidní,“ říká analytik Cyrrus Marek Hatlapatka.

„Investor, který akcie Ferrexpa koupil (tedy RPG Industries), by měl nést riziko v případě propadu,“ dodává analytik.

Důvodem, proč loni na podzim do projektu nevstupovala NWR přímo, byl podle zdrojů z důlní firmy fakt, že rozhodování je v jejím případě složitější než u soukromé firmy RPG. Ale už zpočátku bylo prý dohodnuto, že akcie se na NWR – majitelku černouhelných dolů OKD – převedou.

Ferrexpo se zabývá produkcí železné rudy, je největším evropským výrobcem železnorudných pelet – suroviny, z níž hutě vyrábějí surové železo.

Až donedávna šlo o velmi lukrativní obor, v současné době je ale celý hutní sektor v Evropě postižen prudkým poklesem trhů.

Ocelářské produkty se prodávají obtížně, protože odběratelé mají přeplněné sklady. Ceny šly dolů a například ukrajinský hutní export se prakticky zastavil.

Investice na Ukrajině nicméně zůstávají jedním z pilířů Bakalovy strategie. Obě firmy, NWR a Ferrexpo, se také personálně propojí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít