Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a ukrajinské doly

Ferrexpo čeká příští rok až 25% růst cen, znovu jedná o společných aktivitách s NWR

27.05.2010, Ferrexpo, Bloomberg

Zhevago očekává, že po australském vzoru se také další země pokusí z těžařů získat další zdroje v podobě zavedení těžební daně. „Tímto směrem půjdou další světové vlády, ale musejí být velmi velmi opatrné,“ uvedl. „Austrálie, Kanada, Jižní Afrika i Brazílie si musejí uvědomit, že zdaňování velmi kapitálově náročného odvětví těžby nesporně ovlivní světový ekonomický růst. Povede k vyšší ceně komodit a přirozeně tak stlačí spotřebu,“ řekl. Samotná Austrálie již ohledně úrovně navržené 40% daňové sazby hledá zpátečku poté, co těžaři BHP Billiton, Rio Tinto a Xstrata spolu s domácím Fortescue Metals Group neúměrnost plánu ostře kritizovali a oznámili, že přehodnocují své plány a investice v zemi. Australský ministr financí Bowen uvedl, že s těžaři o úrovni zdanění dále jedná. Lokální tisk v Austrálii spekuluje o tom, že vláda výrazně posune práh pro „superzisk“ u těžebních projektů. Ministr zdrojů Martin Ferguson připustil přehodnocení navrhované úrovně zdanění od roku 2012. Zpráva přinesla posílení akcií hlavních světových těžařů o více jak 5 procent.

Šéf Ferrexpa Zhevago oznámil, že znovu pokračují jednání o spolupráci s tuzemskou těžební společností NWR, jejíž hlavní akcionáři ve společnosti drží 25% podíl. Ta by se měla týkat oblastí přepravy a skladování. „Vidíme efektivnost plynoucí z kombinované entity, ale naše jednání jsou ve velmi raném stádiu,“ uvedl Zhevago. Těžařská NWR, za kterou stojí Zdeněk Bakala, v březnu 2009 rozhodla, že nekoupí od svých majoritních akcionářů 25% podíl v ukrajinských dolech, získaný v roce 2008. Proti transakci protestovali drobní akcionáři, protože cena akcií Ferrexpo na burze v období od nákupu klesla a NWR by dle jejich názoru transakci přeplatila.

Majoritním 51% akcionářem Ferrexpa je její CEO Zhevago, který aktuálně hledá zdroje od asijských partnerů, ze kterých by financoval další růst společnosti. Jeho plány na akvizice, odhadované na miliardu dolarů, zhatil v říjnu roku 2008 propad na komoditních trzích vlivem pádu do finanční krize. 29. října 2008 firma ztratila čtvrtinu tržní hodnoty s minimem 21,5 pence za akcii ze dne 21. listopadu 2008. Od tohoto minima se hodnota akcií v Londýně více než zdesetinásobila.

Důl Ferrexpa se nachází v centrální části Ukrajiny v regionu Poltava a těžba v něm byla zahájena v roce 1960 s prvním vytěženým koncentrátem rudy v roce 1970. Privatizace dolu začala v roce 1995 a Zhevago podíl koupil v roce 1996. Miliardář Kostyanin Zhevago začal budovat své jmění založením firmy cenných papírů a následně skrze nákupy privatizovaných podniků, u kterých následně zvyšoval hodnotu restrukturalizací aktiv a následným prodejem firem mezinárodním investorům. Vlastní firmy od sektoru průmyslu či farmacie po spotřebitelský segment. U Ferrexpa počítá se zdvojnásobením kapacity na ročních 20 milionů metrických tun během následujících pěti let.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít