Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Bakala a černé uhlí

Nepřišel jsem zachraňovat Bakalu, říká zájemce o koksárny v Ostravě

1. října 2013, MF Dnes

Majitel společnosti Metalimex Petr Otava vytrhl firmě NWR, v níž má podíl finančník Zdeněk Bakala, trn z paty. Koupí od ní ztrátovou dceřinou firmu OKK Koksovny za 2,5 miliardy korun. Otava je paradoxně jedním z podnikatelů, který před deseti lety Bakalovi tehdejší OKD prodal. Poté si od něj zpět koupil obchodníka s komoditami Metalimex a nyní přidal koksárny.

Je tahle transakce podle vás vlastně záchrana celého OKD?
Nikdy jsem nikoho nezachraňoval, ani teď. Dělám prostě vlastní byznys. Dneska každý dává zasvěcené komentáře o koksovnách, OKD či NWR, ale většinou je to založené na diletantství a neinformovanosti.

Takže scénář, že jste teď pomohl Zdeňkovi Bakalovi s OKD, které jste mu dříve prodal, je nesmysl?
Absolutní nesmysl. NWR je firma obchodovaná na třech burzách, kontrolovaná regulátory, bylo to standardní obchodní jednání. Bakala v tomhle ohledu nesehrál žádnou roli. Jednali jsme se zahraniční poradenskou firmou Strand, která měla transakci na starosti.

Jste obchodník s uhlím a bývalý majitel OKD. Čím to je, že má tato firma teď takové ztráty? Je to všechno jen kvůli cenám uhlí?
Nechci to komentovat, zcela ze zásady. Je to velmi komplikovaná situace, žádná jednoduchá odpověď na to není.

Koksovny byly na prodej proto, že byly ztrátové. Dokážete to změnit?
Ano, poslední tři roky koksovny vyráběly stamilionové ztráty. I letos očekávám výsledek minus 150 až 200 milionů korun. Ale já věřím, že při správném obchodním systému budou opět v zisku. Jsem přesvědčen, že v roce 2014 a obzvláště v roce 2015 to prokážeme.

Firmu kupujete z velké části na úvěr. Banky se toho nebály?
Samozřejmě nebylo jednoduché v současné situaci kolem NWR přesvědčit banky, aby s námi do financování koupě koksáren šly. Máme ale u bank dobrou pověst a ony náš podnikatelský zájem podpořily.

Jak chcete OKK ze ztrát vytáhnout?
Ta firma byla doposud v obchodním systému vlastníka, teď bude fungovat za normálních tržních podmínek. Moje skupina má absolutní nezávislost na producentech a odběratelích koksu. To jsou optimální podmínky pro efektivní výrobu. Budeme optimalizovat vstupy, tedy nákup uhlí, využijeme našich odběratelských vazeb a přineseme naše financování. Metalimex má jeden z nejlepších obchodních týmů na světě, takže si na to troufáme.

Budete nakupovat méně uhlí od OKD? Levněji?
Ne. My máme závazek k OKD, že zhruba polovina všech našich nákupů do koksoven bude od nich. To je zhruba na stejné úrovni jako doposud, tedy zhruba 650 tisíc tun uhlí ročně. Za tržní ceny a ve specifikované kvalitě. Samozřejmě záleží, jak se bude výroba vyvíjet, protože teď mají obrovské zásoby na skladě. Klíčové však je, že chceme zachovat výrobu a její unikátní know-how.

O koupi další části OKD neuvažujete?
Ne. Vůbec.

Prezident Miloš Zeman minulý týden řekl, že by se měla přezkoumat privatizační smlouva na OKD. Podle něj nový majitel nesplňuje třeba podmínky stanovené pro útlum části firmy, což se dnes týká Dolu Paskov. Souhlasíte s tím?
Mně je to celkem jedno, ať se to přezkoumá. My jako Karbon Invest, který privatizační smlouvu v roce 2004 podepsal, jsme všechny podmínky smlouvy dodrželi. O tom jsem přesvědčen na sto procent. Jestli podmínky porušil někdo jiný, další nabyvatel, ať se to zkoumá a případně ať se to dokáže.

Jak vidíte situaci na severu Moravy?
Prezident jednal se zástupci ocelárny ArcelorMitall, Evraz má potíže a je údajně na prodej… Obecně bych řekl jen to, že kolem situace na severní Moravě se rozpoutala zbytečná hysterie. Ano, je potřeba vyřešit problém Dolu Paskov. Ale jinak si myslím, že je to vykreslováno mnohem dramatičtěji, než jaká je situace.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít