Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš a politici

ODS se zlobí na Langera kvůli setkání s Babišem

novinky.cz, 4. 10. 2005

Místopředseda ODS Ivan Langer si od stranických kolegů vysloužil kritiku za své nedávné setkání s majitelem společnosti Agrofert Andrejem Babišem, který je jedním z hlavních svědků v kauze Unipetrol.

„Neinformoval nás o tom a nepovažuji to za zcela obvyklé, aby tak činil bez informace členů grémia. Informoval nás až dodatečně,“ řekl v pondělí Právu první místopředseda ODS Petr Nečas s tím, že se členové vedení o setkání Langera s Babišem v pražské restauraci Belle Époque dozvěděli až v pondělí z médií.

ODS chce mimo jiné vyšetřit údajné kontakty mezi Babišem a představiteli soc. dem. a kvůli podezření z korupce při privatizaci Unipetrolu k tomu žádá ustavit sněmovní komisi. „V souvislosti s kauzou Unipetrol budeme probírat všechny aspekty, takže pokud pan kolega (Langer) získal nějaké informace, které nejsou známé, určitě se o ně podělí,“ poznamenal Nečas.

„Chtěl jsem slyšet druhou stranu“

Sám Nečas se podle svých slov s Babišem před lety několikrát setkal. Nevidí důvod se na podnikatele dívat a priori negativně. Úloha aktérů podle Nečase musí být posouzena. Jak místopředseda ODS dodal, v současné době jej Babiš nekontaktoval.

Langer pro Právo k důvodům schůzky řekl: „Audiatur et altera pars (budiž slyšena i druhá strana). V okamžiku, kdy jsem přesvědčen, že má být zřízena vyšetřovací komise, chtěl jsem znát i názor pana Babiše.“ Schůzka podle jeho slov potvrdila, že je vyšetřovací komise potřebná.

Na její zřízení minulý týden kývl i premiér Jiří Paroubek poté, co se sešel s dnes již bývalým šéfem KSČM Miroslavem Grebeníčkem, s tím, že se bude komise zabývat celkovou privatizací chemického průmyslu.

Langer ke svým kontaktům s Babišem odmítl uvést další podrobnosti. K výhradám kolegů z vedení ODS poznamenal: „To komentovat nebudu, ale já se setkávám se spoustou lidí a mí kolegové také a neděláme si harmonogram schůzek, které si navzájem schvalujeme.“

Babiš: ODS nemá správné informace

Babiš včera Právu řekl, že Langera požádal o schůzku, protože někteří členové ODS asi nemají o kauze kolem Unipetrolu správné informace. „Již dříve jsem požádal o schůzku pana Římana, ten ji nejprve potvrdil, ale následně zrušil. S panem Langerem jsme se setkali v plné restauraci, nešlo tedy o žádnou utajenou schůzku. Snažil jsem se mu vysvětlit náš pohled na celou kauzu.“

Babiš je podle svých slov rád, že se parlamentní komise bude zabývat celou českou chemií, tedy i obdobím časů Chemapolu za podpory velkých českých bank. „To skončilo bankrotem a poškozením části české chemie. Zabývat by se měla i tím, jaký byl dopad bankrotu Chemapolu na Aliachem, jak to bylo se vznikem Unipetrolu a se vstupem konsorcia IOC do Unipetrolu. Jaký dopad měla tato skutečnost na českou chemii a na první kolo privatizace Unipetrolu,“ soudí Babiš.

Podle podnikatele je možné, že se konkurenční Seta Invest snažila korumpovat české a polské politiky, aby dosáhla toho, aby PKN ORLEN uzavřel smlouvy o prodeji částí Unipetrolu právě s ní.

„Je samozřejmé, že korumpovat se snažil ten, který neobstál v normální soutěži. Mám informace o tom, že taková nabídka údajně na některé schůzce zazněla. Měla však být údajně vázána na úspěch, kterého konkurence nedosáhla, takže myslím, že nakonec úplatek nebyl,“ řekl Právu Babiš.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová schůzku Babiše s Langerem na dotaz Práva komentovala: „Já bych asi volila raději se s ním teď nescházet, aby nevzniklo žádné jiné podezření.“ Jak dále uvedla, záležitostí se dnes bude zabývat jednání stranického grémia. „Ta schůzka nebyla z podnětu vedení strany,“ dodala Němcová s tím, že pokud je pravda, co tvrdí Langer, že ze setkání vyšel nový impuls pro oprávnění vyšetřovací komise, „tak asi bych se uměla smířit s tím, že tato schůzka proběhla“.

Kalousek by se schůzce nebránil

V minulosti se často spekulovalo o blízkém vztahu mezi Babišem a expremiérem Stanislavem Grossem. Setkávali se s ním však i další politici. Agrofert například sponzoruje akce Tenisového klubu Přerov, jako je Zlatý kanár, jehož se účastní i prezident Václav Klaus.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že se s Babišem setkal asi šestkrát sedmkrát. „Teď mě nekontaktoval, že by se chtěl sejít, ale kdyby se sejít chtěl a chtěl mi něco sdělit, tak bych s tím žádný problém neměl.“

Na dotaz, zda by se nezalekl sejít se s Babišem zrovna v době, kdy se chystá sněmovní vyšetřovací komise, v které bude zřejmě Babiš mezi hlavními svědky, Kalousek odpověděl: „Nebál bych se toho, ale kdyby mě požádal, tak bych se s ním asi nesešel mezi čtyřma očima, ale v širším kruhu.“

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít