Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš a politici

Gross byl nadějný politik, jen nezvládl okolí a manželku, míní Babiš

idnes.cz, 19. 9. 2011

Miliardář Andrej Babiš přestal šetřit část politiků a lobbistů. Otevřeně promluvil o svém názoru na bujení korupce v Česku. Čtenáře iDNES.cz nejprve ujistil, že vede „jen hospodské řeči“. A pak připustil, že se dodnes občas vidí s expremiérem Stanislavem Grossem.

„Ano, občas ho vidím. Snaží se dělat byznys v chemii,“ odpověděl majitel Agrofertu na otázku, zda se ještě stýká s Grossem.

Podle Andreje Babiše byl Gross „nadějný mladý politik, který nezvládl své okolí a asi hlavně svou manželku“. Na dotaz, zda Gross nabyl majetek zákonným způsobem, podnikatel reagoval slovy: „Podle toho, co lidi povídaj, asi ne.“

Odpovědi Andreje Babiše

V minulosti se spekulovalo, že právě Gross stojí v privatizaci Unipetrolu na straně Babišovy firmy, a podnikatel měl pověst Grossova blízkého muže. Unipetrol ale nakonec nezískal a nedávno vzdal i spor s polskou firmou PKN ORLEN, se kterou se původně v privatizaci spojil.

OTÁZKA: Dobrý den. Co si myslíte o Standovi Grossovi? Sponzoroval byste opět akce, které zprostředkovává manželka vrcholného politika, nebo dokonce premiéra? Připomenu, že Váš Agrofert, ale i Třinecké železárny a Mostecká uhelná, sponzorovaly muzikály agentury Goja. Smlouvy zprostředkovávala Šárka Grossová.

Andrej Babiš: Stanislav Gross byl nadějný mladý politik, který nezvládl své okolí a asi hlavně svou manželku. Ano, muzikály agentury Goja jsme sponzorovali. Jednal jsem o tom s panem Janečkem, ne s paní Grossovou.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít