Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš a politici

Pecina se osobně sešel s Babišem, jehož žádost prověřuje antimonopolní úřad

ČT, 5. 7. 2008

Pochyby o nestrannosti šéfa antiminopolního úřadu Martina Peciny vyvolala jeho schůzka s průmyslovým a zemědělským magnátem Andrejem Babišem. Česká televize má k dispozici záběry ze setkání mezi čtyřma očima, které se neodehrálo v kanceláři ani jednoho z nich. Přitom Pecinovi lidé právě prověřují Babišovu žádost o další rozšíření jeho impéria. Nestandardní místa pro podobná jednání jsou podle oslovených právníků minimálně etickým problémem.

Tajná kamera zachycuje schůzku dvou mužů, která se konala na konci května v autocentru Mercedes Forum na pražském Chodově. Po přiblížení lze zjistit, že jedním z nich je předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina a druhým šéf průmyslového gigantu Agrofert Andrej Babiš.

Pro Pecinu nic podivného, odborníci se nad tím pozastavují

„Já se tak setkávám úplně s každým, kdo chce. Takže když se se mnou chce setkat pan Babiš, tak se setkám s panem Babišem. Když se se mnou chce setkat třeba šéf nějaké stavební firmy, která u nás vede správní řízení, tak se setkám s šéfem té firmy,“ komentoval schůzku pro ČT Pecina.

Podle odborníků ale podobné schůzky šéfa antimonopolu a nejmocnějšího muže českého zemědělství nejsou úplně normální. Za velmi závažný problém takové schůzky považuje Oldřich Kužílek. Rovněž ústavní právník Vladimír Balaš se pozastavuje nad takovou praxí: „Taková utajená schůzka nepochybně velmi výrazně znevěrohodňuje celý úřad. Pakliže se to neodehrává oficiálně v budově úřadu, tak si myslím, že to je v rozporu dokonce i s nějakými zásadami etiky.“ Také podle velkých firem, kterými se Pecinův úřad zabývá, nejsou podobná jednání běžná.

Na schůzce se mělo mluvit o připravované fúzi Babišova holdingu Agrofert se společností První žatecká. Podle odhadů se jedná o obchod za necelou miliardu. Podniky, které Babiš nakupuje, mohou podle agrárního analytika Petra Havla sloužit buď jako zdroj suroviny pro následné zpracování v Babišových provozech, nebo v tomto případě jako skladovací kapacita pro surovinu, a samozřejmě jde i o nákup půdy.

Řízení v této věci se táhne již od ledna, na což si prý chtěl podnikatel Pecinovi osobně postěžovat. Pecina k tomu podotkl, že jeho samotného mrzí, že věc trvá tak dlouho, nicméně je problém, aby do věci zasahoval. „Já jsem mu řekl, že je problém s tím, abych já do toho zasahoval, protože já jsem druhý stupeň,“ komentoval věc pro ČT Pecina.

Podle zákona předseda úřadu nesmí svým jednáním narušovat nezávislost a nestrannost úřadu. Stejná pravidla platí i pro všechny jeho podřízené. „Konstituování předsedy antimonopolního úřadu je speciálně v zákoně popsáno tak, že je zdůrazněna otázka nestrannosti a péče o to, aby na úřad nepadlo jakékoli podezření,“ popisuje funkci předsedy Oldřich Kužílek.

Schůzka zde na pražském Chodově nebyla jediná. Pecina přiznal, že s Babišem se setkával opakovaně. V Praze nemá kancelář, a proto prý zvolil autocentrum poblíž dálnice.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít