Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš v politice

Hyperguru Babiš

JAROSLAV KMENTA, 30 / 09 / 2014

Deset podobností šéfa hnutí ANO s „majitelem“ zkrachovalých Věcí veřejných Vítem Bártou.

Andrej Babiš může stokrát tvrdit, že jeho hnutí není to samé, co Věci veřejné. Realita je ale bohužel jiná. Řada kroků i plánů do budoucna, které uskutečňuje pod Babišovým vedením hnutí ANO, připomíná způsoby neblaze proslulé podnikatelské strany VV Víta Bárty.

Za chvíli to bude rok, co ANO uspělo ve sněmovních volbách. A teď máme těsně před komunálními volbami. Je tedy z čeho vycházet a porovnávat. Tak si to pojďme shrnout.

Podobnost první

Vít Bárta založil véčka a vše dominantně řídil, ale dlouhou dobu nechtěl být viditelným lídrem. Jenže pak oznámil, že bude kandidovat na poslance a hravě se prodral do vlády, kde zastával post ministra dopravy.

Andrej Babiš založil hnutí ANO, ale dlouhou dobu říkal, že on do politiky nepůjde a že hledá toho správného lídra. Nakonec se stal lídrem on, kandidoval, stal se poslancem a nakonec i ministrem financí.

Podobnost druhá

Vít Bárta založil svou politiku na antikorupčním tažení. Bojoval s „dinosaury“ stabilních stran a útočil na vybrané kmotry z ODS.

Andrej Babiš dělá to samé. Hlásá znechucení nad korupcí ve státě, válčí se starými „dinosaury“ a využívá každou příležitost připomenout řádění pražských kmotrů ODS.

Podobnost třetí

Vít Bárta postavil svou moc na informacích, které měl z doby, kdy šéfoval své bezpečnostní agentuře ABL. V ní zaměstnával celou řadu bývalých policejních expertů. Ti pak špehovali Bártovy politické a podnikatelské konkurenty a dodávali mu kompromitující materiály.

Andrej Babiš nemá bezpečnostní agenturu. Ale ve svém Agrofertu má silné zpravodajské zázemí v bezpečnostním odboru, kde pracuje řada bývalých policejních funkcionářů. Navíc se sám velmi dobře zná s některými policisty, zejména z protikorupční policie, třeba s bývalým náměstkem této služby Jiřím Veselým, který teď pracuje v Agrofertu.

Podobnost čtvrtá

Vít Bárta sázel na známé tváře a podporovatele strany. Rád se ukazoval ve společnosti krásných žen, třeba s bývalou miss Renatou Langmannovou, nebo se chlubil známým novinářem Radkem Johnem. Filmovou branži zastupoval v jeho týmu režisér Vít Olmer, ze sportovců jmenujme třeba skifaře Václava Chalupu a ze zpěváků Martina Maxu.

A jak to dělá Babiš? Podobně. Tady je jen drobný výčet podporovatelů z různých profesí: zpěvák Richard Krajčo, žokej Josef Váňa, atlet Roman Šebrle, kuchař Roman Vaněk, módní návrhář Osman Laffita. A řada dalších.

Podobnost pátá

Vít Bárta přesvědčil své sličné dívky, které kandidovaly do voleb, aby se svlékly do plavek a vyfotily se na billboardy. Chtěl upoutat pozornost.

I v Babišově hnutí je podobný případ. Sexuoložka Laura Janáčková pózuje na plakátech v negližé. A je o ni zájem… Všude se díky ní mluví o hnutí ANO.

Podobnost šestá

Bártova strana VV nasazovala do voleb mladé krásné ženy. I když byly občas na nevolitelných místech, měl Bárta jistotu, že se jimi bude moct zaštítit na plakátech. Dělal to proto, aby ukázal, že jdou za ním i mladí lidé, a také aby přilákal voliče na krásu žen.

Podívejte se pozorně na kandidátky ANO do komunálních voleb. Jen namátkou: půvabná Darja Tomaniecová, 26 let, podnikatelka, Havířov. 8. místo kandidátky. Krásná Jana Kolarczyková, 25 let, asistentka, Opava. 11. místo. Sličná Nikol Džemlová, 25 let, asistentka, Opava. 13. místo. A takhle je to na téměř každé komunální kandidátce.

Podobnost sedmá

Bárta věděl, že potřebuje vliv v médiích. Proto založil vlastní stranický plátek Pražan Věci veřejné. A navázal důvěrné vztahy s některými novináři jednotlivých redakcí. Přes ně pak korigoval vznikající kauzy, nebo řídil svou stranickou sebeprezentaci.

Miliardář Andrej Babiš to udělal po svém. Koupil si rovnou dva celostátní deníky MF DNES a Lidové noviny a navíc rádio Impuls.

Podobnost osmá

Bárta získával peníze na financování své strany nejen ze svého podnikání, ale tajně také od podnikatelů blízkých pražským kmotrům. V roce 2009 dostala jeho ABL od stavební firmy Navatyp pět milionů korun. Nikdo o tom ale neměl vědět. Byla to forma skrytého financování příštích politických aktivit Víta Bárty.

I Babiš má svůj sponzorský hřích z minulosti. I když v opačném gardu. Protože byl bohatý, nepotřeboval peníze od nějakého sponzora jako Bárta. Ale když ještě nebyl v politice, potřeboval si zajistit přízeň politiků. A tak tajně sponzoroval sociální demokracii. Reportér magazín to odhalil ve svém zářijovém čísle. Reportér přišel na to, že lidé spjatí s Babišem stáli v roce 1997 za pětimilionovým darem pro ČSSD. Byla to ovšem tajná pomoc. Babišovi lidé posílali peníze do Česka z daňového ráje v Panamě.

Podobnost devátá

Bárta měl pomýlenou personální politiku. Často vsadil na lidi, kteří selhali, nebo měli průšvih. Poslanec Michal Babák se porval v hospodě a přišel o zuby. Jeho kolegu z klubu VV Otto Chaloupku stíhala policie pro korupci. Radek John na postu ministra vnitra vyhořel a zesměšnil se. Pro šéfku poslaneckému klubu VV Kristýnu Kočí se vžila přezdívka „Blonďatá bestie“ za to, že tajně nahrávala své spolustraníky.

I Babiš je mizerný personalista. Šéfkou pražské organizace ANO udělal Radmilu Kleslovou, bývalou špionku komunistické rozvědky, která mu pražskou pobočku hnutí téměř rozložila. Lídrem pražské kandidátky udělali podnikatelku Martinu Schopperovou, která sice vypadala hezky na plakátech, ale jinak nic neuměla. Pro neschopnost musela po týdnu odstoupit. Babišova ministryně spravedlnosti Hana Válková zase málem rozložila celý resort, když si na úřad jako první náměstkyni přivedla právničku Hanu Marvanovou. Ta pak musela kvůli vleklým sporům se šéfovou odejít. Ministrem dopravy udělal Babiš Antonína Prachaře. Ani jeho kroky ale zatím nezískaly kladnou odezvu odborného publika. Na post šéfa klíčového podniku Ředitelství silnic a dálnic dosadil Jana Kubiše. Jenže ten se neosvědčil a musel rychle odejít. Po něm nastoupila „neodbornice“ Soňa Křítková, bývalá ředitelka strategie a komunikace Agrofertu. Nakonec připomeňme ještě eskapády s eurokomisařem. Babiš se nejprve musel vzdát „svého nejlepšího kandidáta“ Pavla Teličky, ale i tak nakonec prosadil svou Věru Jourovou. Ale když si českou ministryni proklepli v Bruselu, zjistili, že nemá dost předpokladů k tomu, aby vedla nějaký silný resort s velkým eurodotačním rozpočtem. Jourová bude tedy mít v nové Evropské komisi na starost spravedlnost a otázky rovnosti pohlaví.

Podobnost desátá

Spolustraníci nazývali svého šéfa Víta Bártu „superguru“. Byl pro ně „nadčlověkem“, může který ovládá vše.

V případě Babiše by se hodil spíše výraz „hyperguru“. Je přece jen o několik úrovní výš. Babiš je prostě mocnější a bohatší. Ale v principu jsou si s Bártou vlastně velmi podobní. Stejně jako jejich strany (hnutí): takové nablýskané nic.

A rozdíl?

Takže jaký je mezi nimi rozdíl? Vlastně jen v nulách za cifrou vyjadřující jejich majetek. A pak ještě jedna maličkost. Bárta vracel k moci zadními vrátky některé kontroverzní podnikatele a kmotry porevoluční éry. Babiš jde ale dále proti času, když rozdává funkce starým komunistům a agentům StB. Jak nedávno spočítal server Echo24.cz, v bezprostřední blízkosti Babiše se teď pohybuje na sedmnáct bývalých důstojníků, nebo agentů StB.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít