Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Biopaliva a ceny potravin

Babiš odírá lidi: Může za vysoké ceny potravin, sám dostává miliardy od státu!

Blesk, 10. 4. 2012

Štvou vás zvyšující se ceny potravin? Radost nemá nikdo a nespokojených zákazníků přibývá každým dnem. Za zdražováním stojí impérium miliardáře Andreje Babiše, které ovládá většinu potravinářského a zemědělského průmyslu v Česku. Ten navíc od státu dostává 10 milionů korun denně!

Kupujte české výrobky, podpoříte tak naše zemědělce… Také jste tuto výzvu už někde slyšeli? Mnozí nakupující se jí dokonce začali řídit s dobrým úmyslem pomoci tuzemskému zemědělství. Ti, kdo z toho těží, však nejsou drobní farmáři, ale slovenský miliardář Andrej Babiš (57). Ten je totiž nejen největším pěstitelem řepky olejky u nás, čímž nepřímo zvedá cenu kvalitních českých brambor a česneku, ale i benzinu! Rozhoduje dokonce i o tom, kolik zaplatíte za maso nebo pečivo!

Velkopodnikatel Babiš

Babiš nemá pod palcem pouze síť pekáren Penam, ve kterých si mnozí z nás denně kupují chleba a rohlíky. Celý proces ovládá už od prvopočátku – je majitelem desítek tisíc hektarů půdy, firem na výrobu osiv a hnojiv, a dokonce největším vykupovatelem obilí v Česku. Obdobně je na tom, i co se týče zpracování masa. Ve výsledku tak kontroluje nejen trh, ale i většinu malých zemědělců.

„Pokud bych chtěl prodávat své obilí někomu jinému než panu Babišovi, tak by to musel být někdo z Polska nebo Německa, a to by pro mě bylo daleko méně výhodné,“ vysvětlil Blesku statkář, který si nepřál být jmenován.

Závratné příjmy proudí k Babišovi i kvůli nenápadné žluté rostlince – řepce olejné. Právě on totiž prosadil povinnost přimíchávat ji do benzinu. Kvůli tomu většina polí v republice na jaře zežloutne, zemědělcům se totiž nevyplatí pěstovat jiné rostliny, a když už, tak za mnohem vyšší ceny.

Paradoxní je, že tento potravinářský král s miliardovým majetkem je také největším příjemcem zemědělských dotací. Z našich daní tak do jeho neotřesitelného byznysu přiteče až 10 milionů korun denně!

Co se týče jídla, má u nás Babiš takřka monopol. Do jeho koncernu spadají společnosti jako Kostelecké uzeniny, pekárny Penam nebo mlékárenská Olma.

Král, který stále nemá dost

Babiš i přes svůj obrovský majetek nemá podle všeho dost. Jeho současné snahy směřují především k ovládnutí trhu s pečivem, kde má zatím přibližně 12% podíl. To se však zřejmě už brzy změní. Loni v září totiž podepsal smlouvu s největší pekárenskou společností u nás – United Bakeries. Pokud jejich svazku »požehná« antimonopolní úřad, stane se Babiš pánem 35 % trhu s pečivem. Je také veřejným tajemstvím, že má už delší dobu políčeno na největšího konkurenta v odvětví mléčných výrobků – na společnost Madeta.

Cena benzinu

Povinné přimíchávání biosložek do benzinu a nafty protlačili zákonodárci Parlamentem už v květnu 2010, a to navzdory vetu prezidenta. Největší pěstitel a zpracovatel řepky Babiš na tom má bezesporu velkou zásluhu. Pohonné hmoty »pajcované« řepkou nejenže životnímu prostředí spíše škodí, navíc také zdražují litr benzinu až o 2 koruny za litr!

Miroslav Ševčík, ekonom: „V poslední dekádě se Andreji Babišovi podařilo ovládnout trh se zemědělskými komoditami i potravinářský průmysl. Je to silný podnikatel, který přesně ví, čeho chce dosáhnout, ale metody, které k tomu používá, jsou leckdy na hranici slušného podnikání. Díky tomu, že ovládá celé potravinářské řetězce, má velký vliv na tvorbu cen na českém trhu. Neznám všechny jeho vazby, určitě nebude vše ovládat oficiálně. Ale řekl bych, že v mnoha odvětvích jeho zastoupení na trhu přesahuje 50 %. Ať už jde o zpracování masa, obiloviny a tak dále.“

Andrej Babiš: „Naše společnost nemá žádný vliv na cenu potravin. 45 % potravin se do Česka dováží, ceny určuje velice konkurenční trh maloobchodů. Proto se do podnikání v potravinách nehrnou skoro žádné zahraniční firmy a v sektoru je malá ziskovost. My naše potravinářské firmy dotujeme ze zisku z chemie.“

Karel Kříž, ekonomický analytik: „Dnes už český trh v podstatě neexistuje, i když by Babiš byl rád, kdyby ho monopolně měl. Existuje trh evropský, a je škoda, že se na něm Babiš neumí prosadit. Skoro žádné pečivo ani masné výrobky nevyváží, protože to neumí a venku to nikdo nekupuje. Jestli Babišovi něco vytýkám na domácím trhu, tak to je jeho angažmá v biopalivech a bioplynových stanicích, které české spotřebitele a daňového poplatníka stojí miliardy korun, jež pak končí v Babišově firmě. Babiš, aby vydělal, je schopen se poprat i o to, aby komunistům dodal provaz, na kterém nás potom pověsí… Je to snaživec, který si nevidí na špičku nosu. Před třiceti lety, za Brežněva, ani teď.“

Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR: „Firma Agrofert je už tak velká, že se dostala do stadia, kdy určuje stabilitu české agrární soustavy. Může tak jako jediná vyjednávat s obchodními řetězci o cenách, což může mít jistou výhodu i pro nakupující.“

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít