Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Dotace

Babišovo Čapí hnízdo: Na tohle dostal dotaci 50 milionů

Blesk, 11. 4. 2012

Areál farmy Čapí hnízdo už dávno není statkem, kterým po dlouhá léta býval. Před dvěma lety si to tady totiž vzal do parády miliardář Andrej Babiš (57). Výsledkem je luxusní kýč, tvářící se jako ekofarma. Z Babiše se zde prý stává venkovský sedlák milující zvířátka. Blesk se proto na místo vydal zjistit, co je na tom pravdy.

„Čapí hnízdo? To musíte zpátky po hlavní a pak do lesa,“ navede nás k Babišově ekofarmě obyvatelka Olbramovic, od kterých leží Čapí hnízdo zhruba kilometr. Devadesátihektarový pozemek, na kterém se Babišovo sídlo rozprostírá, je kompletně obehnaný plotem.

Do jeho nitra se dostanete pouze přes vrátnici. „Do restaurace, nebo na prohlídku?“ ptá se podezřívavě vrátný. Poté, co odpovídáme, že zřejmě na obojí, nás pustí do areálu. Od první až do poslední chvíle, kterou v Čapím hnízdě strávíme, jsme pod dohledem všudypřítomných kamer. V momentě, kdy chceme navštívit místní restauraci, nás do ní dokonce doprovodí osobně a div ne za ručičku slečna z recepce.

Ubytovací prostory se neukazují

Když zaplatíme osmdesát korun za kávu a chceme pokračovat v prohlídce areálu, vyprovodí nás číšník s úsměvem na rtech zadním vchodem tak, abychom se dostali opět tam, odkud jsme přišli. Ubytovací prostory se prý prohlížet nesmějí.

Zvířata jsou zavřená, na okolních pastvinách se potuluje jen pár zubrů a několik koní. Bohužel nepotkáme to nejcennější: stádo haflingů, mezi nimiž je i nejdražší kůň Andromeda za 1,5 milionu korun. Když pak opět přes tutéž vrátnici Čapí hnízdo opouštíme, nedá mi to a zeptám se na Babiše strážného.

„Jeho firma Agrofert je strategický partner, tak si to domyslete. Na víc se ale musíte zeptat těch na recepci, ti vědí, co mají říkat,“ krčí vrátný bezradně rameny. Jestli je v Čapím hnízdě takhle přísný režim běžný, jsme chtěli zjistit od samotného Babiše. „Nevím, jsem tam klient stejně jako vy, zeptejte se ředitele,“ odpověděl Blesku.

Dostal na farmu 50 milionů!

Rekonstrukce areálu Čapí hnízdo stála přes 200 milionů Kč. Celými 50 miliony ale miliardáři vypomohl Středočeský kraj, který mu přiklepl dotace z EU! Hotel, farma, ekocentrum i restaurace ovšem nejsou vzhledem k cenám pro každého. Babiš ale odmítá, že by si ve skutečnosti postavil své sídlo: „Pokud je mi známo, tak dotace tvoří 7 % investice. Pořádá se tam plno akcí.“

Karel Kříž, ekonom, REFLEX, 30. 9. 2013 – „Babiš je velmi pravděpodobně největším příjemcem státních dotací v této zemi. Z kapes jiných lidí od nás i z celé Evropy mu tečou miliardy. Na každý hektar, na každou krávu, na předražený bioplyn. Jeho takzvaná bionafta a biolíh zase vytlačují efektivní paliva a neplatí se z nich spotřební daň, takže snižují příjmy státu v řádu miliard. Občas může být kozel dobrým zahradníkem, pytlák myslivcem, ale belzebub bude vždycky jenom belzebubem. Ten může i slibovat, že „nebude mít kmotra, Šloufa ani Nagyovou“. On totiž sám sobě je Šloufem.“

Aktuálně.cz, 8. 10. 2013 – „Do Agrofertu proudí vysoké státní dotace – hlavně do vašich zemědělských firem. Je fér, aby majitel takové firmy získal v politice větší vliv? Nepůjde o střet zájmů?"

Petra Procházková, finanční ředitelka Agrofertu Andreje Babiše: „Prosím vás, jaký střet zájmů? Agrofert přece není v dotacích nijak zvýhodněný, co je to za nesmysl, bereme naprosto stejné dotace jako jiné zemědělské firmy. Jen prostě obhospodařujeme obrovskou rozlohu, přes 103 tisíc hektarů. Takže je snad logické, že i objem dotací, který nám připadne, je vysoký. Ale Agrofert nedělá žádné zásadní obchody se státem, tohle jsou všechno naprosté nesmysly."

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít