Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš a politici

Topolánek se pustil do Babiše a ten kontruje: Za jeho éry řídil celý stát Dalík

Hospodářské noviny, 3. 11. 2011

Expremiér Topolánek v rozhovoru pro středeční HN tvrdí, že Babiš platil lidi z ODS. Reakce majitele Agrofertu na sebe nenechala dlouho čekat, ale na Topolánkova slova odpovídá jiným útokem.

Majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš se důrazně ohradil proti slovům bývalého premiéra Mirka Topolánka v rozhovoru Hospodářských no­vin.

Topolánek totiž v reakci na dotaz, zda ho uráží dřívější tvrzení Babiše, že za jeho vlády došlo k prudkému nárůstu korupce a rozkrádání státního majetku, odpověděl, že ho to uráží, a zvlášť právě od majitele Agrofertu.

„On je zrovna jeden z těch, kdo byl zvyklý dostávat všechno zadarmo. Útočil na Marka Dalíka, který s tím nemá nic společného a nikdy po Babišovi nic nechtěl. Kromě jedné schůzky se s ním nikdy nesetkal. Tu schůzku popíšu. Vyžádal si ji Babiš, seděl vedle Dalíka a psal na papír jména a částky. Dalík se ptal, co to je. A Babiš říká ‚Nevím, proč mne ten Topolánek neposlouchá. Toto jsou všechno lidi z ODS, které si platím!‘,“ prohlásil Topolánek v rozhovoru HN.

Babiš na první část Topolánkovy odpovědi reaguje s tím, že nikdy nic zadarmo nedostal. „Nevím, co pan Topolánek myslí tím, že jsem byl zvyklý dostávat zadarmo? Jako podnikatel dovedl svou firmu VAE Systems do bankrotu, dluhy koupil neví se kdo, takže je to spíše tak, že on dostal leccos zadarmo,“ doplňuje.

Na adresu setkání s Dalíkem říká Babiš, že se s ním sice potkal vícekrát, ale nikdy mu nic na papír nepsal.

„Na první schůzce, kterou pan Topolánek organizoval, mi Marek Dalík oznámil, že pokud chce pan Langer být ministrem vnitra, bude muset akceptovat Dalíkovy lidi v policii. Desítky podnikatelů a členů ODS vědí, že za Topolánkovy éry Marek Dalík řídil celý stát, takže se divím, že to pan Topolánek otevírá,“ uzavírá Babiš svoji reakci.

Česko jako Palermo

Babišovi došla zhruba v půli září trpělivost s českým korupčním prostředím, které považuje za Palermo. Jeden z nejmocnějších českých byznysmenů tehdy v rozhovoru s HN promluvil nahlas o tom, o čem si velká část byznysové elity jen šeptá. Zároveň vyjmenoval konkrétní osobnosti, které viní z devastace státu.

„Nemám žádné důkazy. Ale mnoho českých podnikatelů má přece úplně stejné informace jako já. Jsou to informace od lidí, kteří potkávají denně aktéry na hospodářské a politické scéně. Od lidí, co se potkávají i s těmi, jejichž hlavní podnikatelská činnost je tunelování státních firem a státních institucí. To, co vám říkám, je vlastně všeobecně známé, mluví o tom každý. Ale mluví o tom jen neoficiálně, potichu,“ tvrdí Babiš.

Babiš tehdy v rozhovoru uvedl, že míra korupce překročila únosnou míru zhruba v době nástupu Pavla Béma a pana Janouška na pražský magistrát. A zároveň dodal, že to bylo v době příchodu Topolánka do čela vlády s Markem Dalíkem a Alešem Řebíčkem.

„Od jejich působení jsou resorty dopravy a životního prostředí a také státní firma ČEZ pod vedením Martina Romana považovány spolu s pražským magistrátem co do rozsahu korupce za nejvíc tunelované subjekty,“ prohlásil tehdy.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít