Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Andrej Babiš a politici

Topolánek: Ať si Babiš zamete před vlastním prahem

tyden.cz, 30.11.2011

Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek ve středu označil protikorupční iniciativu podnikatele Andreje Babiše za směšnou. Miliardář podle něj nemá kritizovat korupční jednání současných politických stran, neboť sám nemá čistý štít. Topolánek to uvedl při přednášce o byrokracii a korupci, kterou přednesl v čítárně Občanského institutu.

„Pokud bojují takoví lidé proti korupci, tak je to směšné a měli bychom to odsoudit. Protože to je zrovna příklad člověka, který má poslední co o tom mluvit,“ řekl v projevu na Babišovu adresu Topolánek.

Babiš nedávno založil Akci nespokojených občanů – Ano 2011. V televizní debatě pak kvůli korupci ostře kritizoval parlamentní politické strany. Českou republiku mimo jiné označil za místo pro „zlodějny“ a politiky obvinil z rozkrádání státu.

Podle Topolánka je Babiš spojován s některými ne zcela průhlednými podnikatelskými kroky. Jako příklad uvedl údajný pokus o získání manažerské kontroly ve společnosti ČEPRO, která dohlíží na zásoby státních hmotných rezerv.

Babišův Agrofert Holding se řadí k největším firmám v ČR, obchoduje s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru. Jeho pověst pošramotil tendr na nového vlastníka Unipetrolu. Sice ho vyhrál, nakonec ho však odmítl koupit. V případě ovládnutí Lovochemie prošetřovala Babišův postup policie.

Podezření z korupce ovšem provázejí i Topolánkovu éru v čele české vlády. Podle informací médií si jeho spolupracovník a lobbista Marek Dalík v roce 2007 údajně řekl zbrojařské firmě Steyr o provizi 18 milionů eur, která měla zajistit Topolánkův souhlas s nákupem obrněných vozidel Pandur.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít