Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Privatizace Unipetrolu

Babiš si kvůli Unipetrolu podal Pitra

Novinky.cz, 19. 1. 2006

Podnikatel Andrej Babiš obvinil Tomáše Pitra, že je příčinou sporů mezi polskou firmou PKN ORLEN a Agrofertem, který ovládá Babiš. Jak Pitr, tak i Babiš byli klíčovými figurami privatizace Unipetrolu, ve které zvítězil polský chemický koncern. Pitr zastupoval zájmy firmy Seta.

Partnerem polské firmy se ale stal nakonec Agrofert. Dohody mezi PKN a Agrofertem bude nyní řešit arbitrážní soud. Babiš ve čtvrtek Pitra obvinil před poslanci sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol.

„Pitr se v každém případě snažil zbourat náš obchod s Orlenem, což se mu teda povedlo. Celá story je o tom, že Seta chtěla být místo Agrofertu partnerem Orlenu. Když neuspěli, tak se to pokusili celé zbourat,“ prohlásil Babiš. Dodal, že Pitrova lobby rozšiřuje pomluvy, mimo jiné prostřednictvím polského lobbisty Jacka Spyry. „Je to ale notorický lhář,“ řekl o Spyrovi Babiš.

Bývalé vedení Orlenu s Babišem ještě před privatizací holdingu Unipetrol uzavřelo smlouvu. Nynější vedení polského chemického gigantu má proti smlouvě výhrady, protože Babiš by údajně měl za podíly zaplatit asi jen třetinu jejich současné hodnoty. O prodeji by měl rozhodnout arbitrážní soud, na který se v prosinci Agrofert obrátil. V žalobě se domáhá smluvní pokuty ve výši zhruba 2,23 miliardy ko­run.

Unipetrol se zajímal i Pitr a jeho firmy
Seta se přitom ještě v roce 2004 snažila účastnit privatizace Unipetrolu jako český partner polského koncernu PKN ORLEN, který se stal vítězem soutěže. Pitr vystupuje za společnost Český olej, která vlastní Setuzu a Setu. „Můj zájem o firmy z Unipetrolu skončil před dvěma lety,“ prohlásil před několika dny Pitr. Pitr byl na konci minulého roku nepravomocně odsouzen na 8,5 roku za daňové úniky v polovině devadesátých let.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít