Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Rvačka Kellnera s Děripaskou končí. Třetí se směje?

Ceskapozice.cz,15­.04.2013

Ruský antimonopolní úřad schválil převedení podílu PPF Investments v pojišťovně Ingosstrach na Generali.

Ve více než šestileté válce mezi jedním z nejbohatších ruských podnikatelů Olegem Děripaskou a nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem o pojišťovnu Ingosstrach nakonec zvítězil ten „třetí vzadu“ – italská pojišťovna Generali. Takto zhodnotil ruský deník Kommersant zprávu, že moskevský antimonopolní úřad schválil transakci, která umožní, aby dosavadní menšinový podíl Kellnerovy společnosti PPF Investments v Ingosstrachu převzali právě Italové.

Faktem je, že vleklá rvačka v ruské pojišťovně musela hodně vyčerpávat obě strany. Mocný Děripaska byl jako většinový akcionář Ingosstrachu podle všeho hodně šokován, když mu na konci roku 2006 do pojišťovny „vlezl bez svolení“ Kellner, který odkoupil menšinový podíl (více než 38 procent) od dalšího ruského podnikatele Alexandra Mamuta. Děripaska možná zuřil ještě víc, když se PPF Investments od počátku hlasitě hlásila o práva minoritního spoluvlastníka a dokonce začala v Rusku vyhrávat arbitrážní spory. Pro hodně Rusů to bylo velké překvapení.

Děripaska zkoušel různé formy boje – například vytlačit PPF Investments navýšením kapitálu pojišťovny, což se mu nepovedlo. Nepouštěl Kellnerovy lidi k řízení Ingosstrachu, což Češi s většími či menšími úspěchy napadali u soudů. K reálnému vlivu se ale nedostali, na další rozvoj ruské pojišťovny podle vlastního scénáře museli zapomenout.

Kellner si získal slušný respekt, k velkému nástupu v ruském pojišťovnictví se ale společně s italskými partnery neodrazil

Kellner si tak získal slušný respekt, k velkému nástupu v ruském pojišťovnictví – na rozdíl od jiných oborů – se ale společně s italskými partnery neodrazil. Italové, kteří také vložili do PPF Investments své peníze, mezitím zůstávali v pozadí a Děripaskův hněv se jich netýkal.

To, zda Kellner na své původní investici vydělal či prodělal, se těžko vyčísluje – už vzhledem k tomu, že převedení podílu na Generali je součástí širšího vyrovnání mezi Italy a PPF, která také odchází se společného Generali PPF Holdingu. Kellner vyměňuje podíl v Ingosstrachu za podíl Generali v investiční společnosti PPF Partners.

Hodnota převáděného Kellnerova podílu v ruské pojišťovně se řádově pohybuje v mnoha miliardách korun, je zřejmě nižší než v době původní investice, ale to má pravděpodobně na svědomí spíše hospodářská krize než samotné dění v pojišťovně.

Italové, jimž Děripaska třeba házet klacky pod nohy nebude, ještě dostávají šanci se ukázat. Nemají nic jistého, ruský oligarcha je těžko předvídatelný. Ale Kellner může být rád, že má „dobrodružství“ Ingosstrach za sebou. Navzdory všem vyhraným arbitrážním sporům mohl být vrcholem jeho snažení v ruské pojišťovně vydřený pat.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít