Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Akvizice České pojišťovny

Rok 2002

Na konci ledna 2002 oznámila eBanka, že počet jejích klientů dosáhl 200 tisíc, a poprvé za svou existenci dosáhla také zisku, a to ve výši 7,2 milionu korun. V této souvislosti vydala Česká pojišťovna prohlášení, že měla v úmyslu do eBanky investovat 2 miliardy korun, ale že to nebude nutné a jejich investice se zastaví asi na částce 1,3 miliardy.

Dne 18. 2. 2002 opustil Komerční banku náměstek generálního ředitele Radomír Lašák a odchází do České pojišťovny. Domníváme se, že na tento přestup měl jistě vliv i loňský úspěšný nákup 10% podílu akcií České pojišťovny, které měla v držení KB.

V únoru bylo oznámeno, že PPF finanční holding dosáhl za rok 2001 nárůst zisku na 334,4 milionu ko­run.

Dne 20. 2. 2002 se v Ústí nad Labem konal soud s teplickým podnikatelem Milanem Vinklerem, který byl souzen za 16 trestných činů, jichž se měl dopustit jako jednatel společnosti Wika, která byla většinovým akcionářem PPF.

Ten u soudu tvrdil, že byl okraden o svůj podíl v PPF, a to proto, že již nechtěl dále uplácet tehdejší členy vlády Jana Rumla, Ivana Pilipa, Ivana Kočárníka a další. Tvrdil, že Kočárník a jeho náměstek Rudlovčák dostali dvakrát po 30 milionech korun za to, aby získali pro PPF opci 20 % akcií České pojišťovny. Dále tvrdil, že v letech 1993 až 1994 ČSOB požádala vládu o odmazání ruských dluhů ve výši 17 miliard korun, které poskytla na exportní úvěry do Ruska. Kočárník a Rudlovčák, podle Vinklera, podmínili smazání dluhu tím, že ČSOB prodá svůj podíl v České pojišťovně.

Protože však Vinkler nechtěl podle vlastního tvrzení politikům již dále platit, začal být vyšetřován policií a v červnu 1994 byl obviněn z podvodu na Tareka Assafa Becharu a skončil na rok a půl ve vyšetřovací vazbě. Během jeho vazby skončila firma Wika v konkursu a její aktiva u Kellnera, který se podle všeho spolupráci s politiky nebránil.

Na základě zjištěných a analyzovaných informací se lze domnívat, že je velmi pravděpodobné, že Vinkler mluví z větší části pravdu, a právě období roku 1994 po jeho uvalení do vazby je stěžejní pro celé příští majetkové uspořádání společností PPF. Vinkler byl totiž (podle jeho slov) po svém zatčení okraden svým společníkem Kellnerem o svůj 50% majetkový podíl v PPF. Podle našeho názoru je však nepravděpodobné, že by si tento díl mohl ponechat Kellner, který byl v té době také pro podezření z majetkové trestné činnosti vyšetřován, a mohl být, pokud by byl zájem, stíhán společně s ním.

Protože Vinklerem popsaný tlak na ČSOB v roce 1994 je velmi podobný výše popsané dohodě z roku 1995 mezi tehdejším ministrem financí Kočárníkem a Českou spořitelnou, dá se předpokládat, že jmenovaný Kočárník musel mít pro své jednání nějaký důvod. Těžko se však dá věřit, že by to mělo být nějakých pár desítek milionů předaných jako úplatek do stranické pokladny ODS.

Další zajímavou skutečností je, že hlavní líčení s Vinklerem bylo zahájeno až poté, co skupina PPF získala veškeré dostupné akcie České pojišťovny, a ty převedla na zahraniční společnosti. Pro toto chování je jediné možné a logické vysvětlení: Skupina, která se ukrývá za společnostmi skupiny PPF, se bojí své trestné minulosti a toho, že by o svůj nelegálně získaný majetek mohla přijít. Ono totiž ani v dnešní době není obvyklé, aby probíhalo hlavní líčení až 10 let po spáchání trestného činu.

Dne 4. 3. 2002 se majiteli České pojišťovny, skupině PPF, nepodařilo proti odborové organizaci České pojišťovny prosadit do dozorčí rady své kandidáty.

Dne 25. 3. 2002 vyšlo najevo, že nejasnosti kolem vlastnické struktury České pojišťovny brání již 10 měsíců vydání souhlasu ČNB s převzetím První městské banky touto skupinou.

Dne 6. 4. 2002 bylo oznámeno, že se Penzijní fond České pojišťovny stal druhým největším penzijním fondem.

Dne 22. 4. 2002 podala Česká pojišťovna nezávaznou nabídku na odkoupení 89,4 % akcií slovenské Poštové banky.

Dne 30. 4. 2002 získala Česká pojišťovna souhlas k nákupu akcií První městské banky.

Dne 17. 5. 2002 byli čtyři manažeři Kreditní banky Plzeň zproštěni obžaloby. Soud jim neprokázal, že v roce 1994 úmyslně přeplatili projekt zadaný společností PM-leasing a.s. na ozdravení ztrátové leasingové divize, a tím banku připravili o sto šedesát milionů. Návrh na zproštění dokonce podal státní zástupce František Klička, který se netajil svým přesvědčením, že celá obžaloba byla na vodě. Osvobozeni byli: Jiří Novotný, Jan Peterka, Luboš Sadílek a Martin Novotný.

Dne 25. 5. 2002 se objevila informace, že vlastníky finanční skupiny PPF prošetřuje policie na základě podání Komise pro cenné papíry, učiněného již v roce 2001. Finančníci se měli podle ní dopustit toho, že na podílníky dvou spravovaných fondů přenesli v roce 1996 náklady na záchranu České pojišťovny, které hrozil krach. Tímto svým konáním jim tak měli způsobit škodu ve výši 40 milionů korun.

Dne 28. 6. 2002 koupila společnost PPF podíly ve společnosti CET 21, které patřily zakladatelům televize NOVA. Touto koupí od společnosti VILJA se stala čtvrtinovým spolumajitelem společnosti CET 21, která drží licenci na vysílání NOVY.

Dne 29. 7. 2002 byly zveřejněny společnosti, které vytvářejí image České pojišťovny. Jedná se o BBK Advertising (Ogilvy Group), která má na starosti marketingovou komunikaci a nakupuje pro ni prostor v médiích. Direkt marketing zajišťuje agentura Ogilvy One a corporate identity pak Ogilvy CID.

Dne 2. 8. 2002 se vedle Železného stal jednatelem společnosti CET 21 ing. Petr Dvořák ze společnosti PPF.

Dne 26. 8. 2002 kritizovali neprůhledné hospodaření České pojišťovny minoritní akcionáři Milan Černoch a Aleš Hodina. Byla to první veřejná kritika České pojišťovny od roku 1996.

Dne 10. 9. 2002 oznámila Česká pojišťovna informace o připravované fúzi s penzijním fondem Commercial Union, který v té době měl více než sto tisíc klientů a spravovaný majetek ve výši 1,79 miliardy korun. Tento fond by tak změnil během dvou let již podruhé majitele. Před stávajícím vlastníkem, britskou pojišťovací skupinou CGNU, patřil Mostecké uhelné společnosti.

Dne 18. 9. 2002 oznámila skupina PPF, že zaplatí za Vladimíra Železného 650 milionů korun, které dluží Ronaldu Lauderovi.

Dne 27. 9. 2002 Česká pojišťovna Rusko oznámila, že má za sebou první měsíc působení na ruském trhu a že bude mít v příštím týdnu v Moskvě oficiální prezentaci. Oznámila také, že na ruský trh vstupuje jako vůbec první instituce svého druhu ze zemí střední a východní Evropy. Pojišťovna se chce specializovat hlavně na produkty životního pojištění. Česká pojišťovna má mít přitom v tomto ústavu akcionářská práva ve výši 49 %. Majoritním akcionářem je ruská firma Finansovyj servis, kterou v Rusku založila stejnojmenná pražská firma. Ředitelem společnosti byl jmenován Dmitrij Malych.

Dne 30. 9. 2002 oznámil finanční server Peníze.cz, že vítězem rozsáhlého testu tuzemských internetových bank se stala eBanka.

Dne 2. 10. 2002 pokračoval soud proti majiteli společnosti H-SYSTEM a.s. Petru Smetkovi. V souvislosti s tímto soudem vyšlo najevo, že mezi poškozenými je i současná Kočárníkova manželka Jitka Kočárníková. Ta ještě před svým sňatkem se jmenovaným v květnu 1996 podepsala smlouvu na výstavbu luxusního bytu, pouhé tři měsíce poté, co Kočárník udělil jako ministr financí Smetkovi povolení ke spuštění třetí burzy cenných papírů. Pikantní na celé záležitosti je to, že poškozená Kočárníková nepředložila soudu žádné doklady o složení zálohy na tuto výstavbu, protože podle svých slov žádné nemá.

Dne 11. 10. 2002 Plzeňský krajský soud po pěti letech vyšetřování zprostil obvinění někdejšího šéfa skupiny Motoinvest Jana Dienstla. Dále byli v této souvislosti zproštěni obvinění další dva vrcholní manažeři Kreditní banky Plzeň, Jan Peterka a Milan Nenádl. V samostatném soudním řízení byl také již osvobozen Dienstlův kolega z Motoinvestu David Knop-Kostka a jeho skupina. Tímto zproštěním se dá říci, že celá aféra kolem vytunelování Kreditní banky Plzeň skončila.

V listopadu 2002 Česká pojišťovna opět oznámila svůj úmysl zvýšit povinné ručení motorových vozidel. Rok 2003 měl být pro tento způsob pojištění rokem zlomovým, protože skončila jeho cenová regulace.

Dne 20. 11. 2002 převzali již podruhé za sebou zástupci marketingového oddělení Penzijního fondu České pojišťovny nejvyšší ocenění v soutěži Best web 2002 v kategorii penzijních fondů. Tomuto fondu také stoupl meziročně zisk o 80 %.

Dne 12. 12. 2002 dostala Česká pojišťovna od Úřadu pro hospodářskou soutěž souhlas pro nákup 100 % akcií Commercial Union penzijního fondu. Po této fúzi tedy skupina České pojišťovny začala obsluhovat celkem 435 000 důchodových klientů.

V prosinci 2002 bylo opět ze strany České pojišťovny konstatováno, že velkým hitem finančního trhu se stalo spojení bankovních služeb se službami, které bývaly tradičně poskytovány pojišťovnami. V této oblasti v roce 2002 dominovala na českém trhu eBanka.

Dne 27. 12. 2002 koupila První městská banka obchodníka s cennými papíry Baader Securities, který je členem pražské burzy. Proč tato finanční skupina koupila další burzovní společnost, když již vlastní PPF burzovní, bylo v té době odborné veřejnosti nejasné.

Vyhodnocení za rok 2002:

Kromě toho, že majitelům České pojišťovny se nepodařilo na začátku zbavit zástupců odborářů v dozorčí radě a zvýšeného zájmu policie o jejich podnikání, dá se tento rok hodnotit jako velmi úspěšný. Podařilo se jim koupit První městskou banku, téměř všichni obvinění v kauze Kreditní banky Plzeň byli osvobozeni, a na mediálním trhu se jim podařilo ovládnout televizi NOVA.

České pojišťovně a.s. zůstal i v tomto roce největší úsek pojistného trhu, který v té době dosahoval téměř 40 %, a pojistné bylo předepsáno v objemu 33,3 miliard korun. Toto dominantní postavení se jí daří udržovat jak v životním, tak i v neživotním pojištění dodnes. V roce 2002 vstoupila Česká pojišťovna a.s. jako první finanční instituce svého druhu ze střední a východní Evropy na ruský trh, a to prostřednictvím své dceřiné společnosti Česká pojišťovna Rusko. Nezasvěcené osobě, nebo naopak odborníkovi na investice, by mohla tato aktivita na ruském trhu připadat jako riziková investice, ne však členům skupiny PPF, kteří nejenže na tomto specifickém trhu nikdy neprodělali, ale naopak si z Ruska vždy peníze přivezli.

Na základě těchto skutečností se dá předpokládat, že i v současnosti má jejich pobočka v Rusku nejen plnit prezentovanou funkci pojišťovny, ale je velmi pravděpodobné, že do ní budou přelévány ty finanční prostředky z její matky v ČR, které mají být užity jiným způsobem než na placení tuzemských daní.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít