Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Nová aukce kmitočtů může nadobro odradit jediného nového hráče na trhu

mobil.cz, 02.04.2013

Vítězství současných operátorů, komplikace pro PPF, prohra šéfa Českého telekomunikačního úřadu. Tak se dá shrnout výsledek nedávno zrušené aukce volných kmitočtů pro mobilní služby. Podle zdroje MF DNES se navíc z nově vypsané dražby může stáhnout jediný potenciální nový hráč na mobilním trhu.

Restart mobilní události desetiletí nebude jednoduchý a už vůbec ne rychlý. A to i přesto, že se Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle svých dřívějších vyjádření pustil do přípravy nové aukce hned po oznámení o jejím zrušení začátkem března.

Před úředníky je totiž kromě samotné úpravy podmínek také spuštění nového kola veřejné diskuse, která bude trvat i několik týdnů. Znovu se bude lobbovat, přesvědčovat a politicky tlačit na radní ČTÚ.

Neoficiálně si úřad slibuje, že by novou aukci mohl rozeběhnout v červnu. Jisté to však není. „Praxe je taková, že výběrové řízení připravuje zvlášť ustavená pracovní skupina a poradenská firma. V tuto chvíli nedokážu odhadnout, zda vše stihne do konce dubna tohoto roku,“ říká k tomu mluvčí ČTÚ František Malina. Jediná možná konkurence může boj vzdát

Podle jednoho zdroje blízkého účastníkům aukce je dost možné, že pokud se celý proces potáhne třeba do září, tak se nové aukce nezúčastní skupina PPF, jediný potenciální nový hráč na trhu. Podle této osoby, která si nepřála uvádět jméno, by v takovém případě PPF využila investiční možnosti v jiných oborech. O zrušení aukce nerozhodla jen vysoká cena Čtěte v úterý, 2. dubna MF DNES v počítači MF DNES pro iPad a iPhone

Klíčem teď však není jen technická modifikace pravidel aukce samotné, ale jde hlavně o politické rozhodnutí; co má aukce vlastně přinést. Výsledek té předcházející ukázal, že úředníci nemohou mít vše, tedy nového hráče na trhu, nové technologie a peníze do státního rozpočtu.

Pokud se politický „střední“ proud rozhodne, že chce v první řadě nového operátora na trhu, je pravděpodobné, že se do nových podmínek propašuje princip předaukce některé části spektra; jinak řečeno, o část frekvencí se budou moci ucházet jen noví hráči.

Právě po tom v loňském roce nejvíce volala PPF a je jasné, že se k tomuto tématu brzy znovu vrátí. Proti tomu však budou za každou cenu bojovat stávající operátoři, kteří se spíše než o nové frekvence snaží o nevpuštění nové konkurence na trh. Zrušení dražby nahrává stávajícím operátorům

Každopádně právě nejednoznačnost zadání způsobila, že byla pravidla aukce postavena špatně a sama o sobě vedla k nekonečnému přetahování se mezi účastníky. Ani jeden z nich však její průběh oficiálně komentovat nechce, všichni jen svorně diplomaticky „rozhodnutí úřadu respektují“.

Jisté však je, že v tuto chvíli mohou být spokojeni hlavně zavedení operátoři, kterým se boj s novým konkurentem výrazně vzdálil. Zato skupina PPF, která chtěla lákat na své tarify už letos o Vánocích, musí znovu počítat.

Zdánlivá výhoda operátorů se však brzy může obrátit proti nim. Aukční fiasko a politická poprava předsedy úřadu Pavla Dvořáka totiž může dále zvýšit politický tlak na radní ČTÚ v otázce otevření trhu pro nového hráče.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít