Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Akvizice České pojišťovny

Rok 2013

Neodcházíme z pojišťovacího byznysu, věříme v růst na Východě
Hospodářské noviny, 09.01.2013

Obchodem roku je bezesporu prodej České pojišťovny, a to přestože rok 2013 teprve začal. Skupina PPF prodala italské pojišťovně Generali svůj 49procentní podíl ve společném podniku Generali PPF Holding za 2,5 miliardy eur, tedy zhruba 64 miliard korun. K tomu ještě PPF dostane dividendu za roky 2013 a 2014.

PPF – finanční skupina obestřená tajemstvím
CT24.cz, 08.01.2013

Praha – Česká pojišťovna se po 13 letech vymaní z dominantního vlivu investiční a finanční skupiny PPF a zamíří pod křídla italské pojišťovny Generali. Kolem ovládnutí České pojišťovny skupinou PPF se přitom v minulosti točilo několik trestních oznámení, avšak všechny vyzněly naprázdno. Majitele PPF, miliardáře Petra Kellnera, obestírá rouška tajemství.

Skupina PPF, jak sama tvrdí, disponuje majetkem ve výši téměř 18 miliard eur – tedy sumou představující téměř polovinu českého státního rozpočtu. Tuto částku je však prakticky nemožné ověřit. Média a tedy i veřejnost se v drtivé většině případů dozvídají informace o aktivitách firmy pouze od jejích mluvčích a nikoli nezávislých zdrojů. Skutečný stav věci tak neznáme.

Některé transakce kolem pojišťovny prošetřovala i Komise pro cenné papíry.

Samotné ovládnutí České pojišťovny PPF zůstalo mimo zájem českého dohledu nad pojišťovacím trhem. Některé transakce s tím spojené ale úplně mimo zájem dozoru nezůstaly. Komise pro cenné papíry dokonce v souvislosti s nimi podala trestní oznámení na manažery PPF investiční společnosti. Podle jejího názoru podílníci fondů PPF – Český uzavřený podílový fond a Moravskoslezský uzavřený podílový fond – utrpěli při složité transakci v režii PPF ztráty v celkové výši téměř 40 milionů korun. PPF údajně měla na své podílové fondy přesunout rizika spojená se sanací pojišťovny a také některé náklady.

Kellnera lákají energie a mobily
Lidové noviny, 09.01.2013

Skupina PPF Petra Kellnera se po 17 letech stahuje z České pojišťovny. Získané miliardy investuje jinde.

Praha – Nejbohatší Čech Petr Kellner se stahuje z pojišťovnictví. Jeho pozornost se nyní soustředí hlavně na energetiku a telekomunikace.

Kellner se vyrovnal se Šmejcem
Lidové noviny, 30.03.2013

Jiří Šmejc získá za 5 procent v PPF Group 13 procent ve finančních firmách Home Credit a Air Bank.

Praha – Téměř rok trvalo, než se miliardáři Jiří Šmejc a Petr Kellner domluvili na přesné výši bankovních podílů, které prvně jmenovaný získá za svých pět procent ve skupině PPF.

Včera oznámená dohoda, kterou ještě musí schválit regulátor, mu přisuzuje 13 procent splátkové společnosti Home Credit a také 13 procent internetové banky Air Bank. Kellner pak bude opět držet téměř sto procent skupiny podnikající od bankovnictví přes energetiku a těžbu až po reality.

Kellnerova PPF přetáhla do svých služeb elitního diplomata Koláře
MF Dnes, 02.01.2013

Dlouholetý český diplomat Petr Kolář nastupuje od ledna 2013 do skupiny PPF na nově zřízenou pozici ředitele pro zahraniční vztahy.

Kolář od prosince 1993 do konce roku 2012 zastával různé vedoucí pozice na ministerstvu zahraničních věcí včetně funkce náměstka ministra zahraničí. Působil jako velvyslanec ve Švédsku (1996–1998), Irsku (1999–2003), v USA (2005–2010) a v Rusku (2010–2012). V roce 1999 byl rovněž zahraničně politickým poradcem prezidenta Václava Havla.

Jan Sedlák: Kellnerova PPF chce údajně koupit českou divizi Telefónky
Ceskamedia.cz, 14.01.2013

Společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera má údajně zájem o odkup české sekce telekomunikačního poskytovatele Telefónica.

Kellnerovci udělali obří nákup Mladá fronta Dnes, 16.01.2013

Za historicky největší akvizicí české firmy v zahraničí stojí trojice Petr Kellner, Daniel Křetínský a skupina J&T. Zaplatili 66 miliard korun za Slovenský plynárenský priemysel. Jdou do první energetické ligy.

Případ, při němž stát přišel o 25 milionů, zarazila amnestie
Mladá fronta Dnes, 31.01.2013

Kvůli prezidentské amnestii včera plzeňští soudci zastavili velkou kauzu pašování lihu z Itálie. Hlavní aktér kauzy, podnikatel Milan Vinkler, se přes čtyři roky skrýval neznámo kde.

PLZEŇ – O pětadvacet milionů korun přišel na daních stát koncem 90. let minulého století kvůli partě podnikatelů, která do republiky pašovala líh z Itálie. Nikdo už definitivně neřekne, zda byl tehdy hlavou bandy skutečně podnikatel Milan Vinkler, který měsíc šéfoval i fotbalové Slavii a spoluzakládal privatizační fond PPF.

Kellner postaví v Moskvě komerční čtvrť za miliardu eur
Hospodářské noviny, 07.03.2013

Nejbohatší Čech Petr Kellner se pouští do svého zatím největšího developerského projektu v Rusku. Zhruba miliardu eur bude jeho společnost PPF Real Estate Russia potřebovat na vybudování multifunkčního kancelářského komplexu ComCity v Moskvě. Pracovat v něm bude zhruba 43 000 lidí, což je téměř tolik, kolik obyvatel má Prostějov.

Klaus začíná úřadovat ve své kanceláři na Hanspaulce
denik.cz, 14.03.2013

Praha – Bývalý prezident Václav Klaus začal dnes po návratu ze Spojených států pracovat ve svém institutu v nově upraveném barokním zámečku na pražské Hanspaulce. Zařízena tam je zatím jeho pracovna a zasedací místnost, kde bude i přijímat návštěvy, řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Kdy se brána institutu oficiálně otevře, zatím prozradit nechtěl.

Spekuluje se o tom, že by na Hanspaulku mohl přesídlit Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových. Tuto informaci ale zatím nechtěl Macinka komentovat. Podle informací z médií chod institutu pomohl zabezpečit majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner.

PPF banka i J&T Bank zvýšily razantně své zisky a dosáhly na nové rekordy
iHNed.cz

PPF banka dosáhla loni zisku 945 milionů korun. Za růstem zisku stojí všechny obchodní segmenty. Na nový rekord vzrostl minulý rok také čistý zisk J&T Bank. Ta vydělala 1,015 miliardy ko­run.

PPF bance stoupl v roce 2012 auditovaný čistý zisk meziročně o 56 procent na 945 milionů korun. Bilanční suma banky vzrostla o 17 procent na 76,8 miliardy ko­run.

PPF půjde do nové aukce, chce ale i lukrativní kmitočty
aktualne.cz, 09. 04. 2013

PPF žádá stejné podmínky, jaké mají stávající operátoři.

Praha – Skupina PPF se chce i v nové aukci ucházet o kmitočty pro čtvrtého mobilního operátora. Požaduje ale nediskriminační zacházení, které jí má zajistit stejné množství frekvencí, jako mají současní tři operátoři.

Rvačka Kellnera s Děripaskou končí. Třetí se směje?
Ceskapozice.cz, 15.04.2013

Ruský antimonopolní úřad schválil převedení podílu PPF Investments v pojišťovně Ingosstrach na Generali. Ve více než šestileté válce mezi jedním z nejbohatších ruských podnikatelů Olegem Děripaskou a nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem o pojišťovnu Ingosstrach nakonec zvítězil ten „třetí vzadu“ – italská pojišťovna Generali. Takto zhodnotil ruský deník Kommersant zprávu, že moskevský antimonopolní úřad schválil transakci, která umožní, aby dosavadní menšinový podíl Kellnerovy společnosti PPF Investments v Ingosstrachu převzali právě Italové.

Kellnerovo Eldorado chce v Rusku jeho největší rival
tyden.cz, 18.04.2013

Ruskou síť prodejen elektroniky Eldorado, kterou vlastní česká skupina PPF Group, chce koupit jeho největší tamní konkurent M.Video. Napsal to ruský list Kommersant s odkazem na informovaný zdroj. Podle něho M.Video požádala ruský antimonopolní úřad o souhlas se stoprocentním převzetím Eldorada.

Miliardáři Tykač a Kellner krvácí na investicích do zlata
tyden.cz, 19.04.2013

Prudký propad cen zlata v posledních dnech jistě nepotěšil miliardáře Pavla Tykače a Petra Kellnera. Hodnota jejich „zlatých“ investic se totiž dramaticky snížila.

Ministerstvo kývlo Křetínskému na stavbu 18 větrníků u Moldavy e15.cz, 19.04.2013

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vydalo souhlasné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí pro plánovanou větrnou elektrárnu u Moldavy na Teplicku, za kterou stojí firma EPH. Úřad tak souhlasí s vybudováním 18 větrníků o celkovém instalovaném výkonu 54 megawattů.

Ztrátu Air Bank zmírnil prodej dluhopisů
e15.cz, 29.04.2013

Tuzemská Air Bank ze skupiny PPF loni prodělala méně, než se očekávalo. Na hospodaření se pozitivně projevil jednorázový prodej aktiv, úspora na provozních nákladech a zhodnocení depozit, jež bance svěřily desetitisíce klientů. Finanční dům prodělal 323 milionů korun. Původní plán však počítal s čistou ztrátou 793 milionů korun. Předloni banka prodělala 282 milionů korun. V zisku chce být finanční dům v roce 2015.

PPF hrozí, že že se stáhne z aukce o nové kmitočty
Businessworld.cz, 29.04.2013

Skupině PPF, která je vážným kandidátem na čtvrtého mobilního operátora v Česku, se nelíbí především průtahy v aukci o nové kmitočty. Vladimír Mlynář, který je v PPF zodpovědný za vztahy se státním sektorem, uvedl, že finanční skupina má dost investičních příležitostí i jinde v zahraničí. Protahování aukce blokuje lidi i finanční prostředky, které by se mohly využít jinak. Pokud by se aukce zdržela, finanční skupina na účast v tendru může také rezignovat. Za nepřiměřený termín považuje Mlynář i konec roku, o kterém se také diskutuje.

Forbes: Mezi Čechy je už šest dolarových miliardářů
Právo, 30.04.2013

Už šest nejbohatších Čechů patří do klubu dolarových miliardářů. Ukazuje to žebříček, který včera zveřejnil časopis Forbes. Jeho česká odnož zařadila mezi Čechy s majetkem přesahujícím miliardu dolarů (zhruba 20 miliard korun) nově i majitele skupiny CPI Radovana Vítka a majitele těžební skupiny Czech Coal Pavla Tykače. Nejbohatším Čechem podle Forbesu zůstává majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Hodnotu jeho majetku časopis vyčíslil na 208 miliard korun. V posledním vydání celosvětového žebříčku byl Kellner 106. nejbohatším člověkem planety.

Home Credit prodal ruský pojišťovací byznys skupině PPF
tyden.cz, 06.05.2013

Nizozemská společnost Home Credit, která zastřešuje byznys této splátkové společnosti v Česku, Rusku a dalších zemích, prodala ruský pojišťovací byznys skupině PPF.

Nizozemská společnost Home Credit, která zastřešuje byznys této splátkové společnosti v Česku, Rusku, Číně a dalších zemích, prodala ruský pojišťovací byznys mateřské skupině PPF. Obě společnosti, které se transakce účastní, patří Petru Kellnerovi, který je nejbohatším občanem Česka. Home Credit B.V. prodala skupině PPF stoprocentní podíl v ruské společnosti PPF Life Insurance a 19,9procentní podíl ve firmě YU – ID System.

Praha dostane z PPF banky 94 miliónů
Právo, 07.05.2013

Valná hromada PPF banky rozhodla o rozdělení nerozděleného zisku formou výplaty dividendy, a to ve výši téměř 1,4 miliardy Kč. PPF banka je součástí investiční skupiny PPF. Držitelem 92,96 % akcií banky je PPF Group. Podíl 6,7 % drží hlavní město Praha, ta tak na dividendách získá zhruba 94 miliónů korun. PPF bance stoupl loni čistý zisk meziročně o 56 % na 945 miliónů korun. Bilanční suma vzrostla o 17 % na 76,8 miliardy korun. Akcie PPF banky mají rozdílnou jmenovitou hodnotu.

Miliardáři Kellner a Šmejc jdou do mikroúvěrů
tyden.cz, 16.05.2013

Skupina Home Credit, kterou vlastní skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera společně s miliardářem Jiřím Šmejcem, chce vstoupit na trh malých úvěrů s krátkou dobou splatnosti. Zaměřit se chce nejprve na vysokoškoláky.

PPF investuje do Ruska
Lidové noviny, 16.05.2013

Skupina připravuje nově řadu projektů rezidenční výstavby v okolí Moskvy.Skupina PPF chce prostřednictvím dceřiné společnosti PPF Real Estate Russia do roku 2014 více než zdvojnásobit objem investic do výstavby a provozu obchodních center a logistických parků v Rusku. Nově chce vstoupit také na tamní trh s kancelářskými prostory.

Křetínský expanduje: za vstup do Stredoslovenské energetiky dá přes 10 miliard
e15.cz, 21.05.2013

Jen málo zřejmě zbývá Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH) do uzavření dohody s francouzskou společností EDF o koupi 49procentního podílu ve Stredoslovenské energetice za částku asi 400 milionů eur (cca 10,4 miliardy korun). Prodávající EDF to oznámila v tiskové zprávě.

Kritika stavby větrníků u Moldavy roste
Právo, 21.05.2013

Severočeským ekologům se ani trochu nelíbí, že ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stavbu 18 větrných elektráren v chráněné ekologicky významné lokalitě Natura 2000 u Moldavy na Teplicku. Ministerstvo po investorovi projektu, společnosti EP Renewables mimo jiné požaduje, aby nadměrné díly pro stavbu větrníků dopravovala na místo vrtulníkem, a tím zamezila kácení lesů v okolí přístupových silnic. Z důvodu ochrany ptáků žijících v okolí také nebude možné elektrárny stavět v zimním období a v období od dubna do konce července. Jediným akcionářem společnosti EP Renewables je podle obchodního rejstříku EP Energy patřící Energetickému průmyslovému holdingu, který vlastní finanční skupiny PPF, J&T a podnikatel Daniel Křetínský.

Záhadný případ starých garancí: stát čelí žalobám o desítky miliard
Ceskapozice.cz, 28.05.2013

Vláda řeší problém, který může mít pro státní pokladnu dopad srovnatelný s podporou pro fotovoltaické elektrárny. Ministr financí Miroslav Kalousek seznámil začátkem května ekonomické ministry s problémem, který může mít pro státní pokladnu dopad srovnatelný s důsledky podpor pro fotovoltaické elektrárny či státních garancí na odstranění ekologických škod z minulosti. Opět jde o státní garance a opět o minulost, v tomto případě o ručení za úvěry, které před více než dvaceti lety tehdejší centrální banka poskytla státním podnikům před velkou privatizací.

ČKA prodávala pohledávky v různých balíčcích českým i nadnárodním finančním skupinám, například PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, EC Group miliardáře Pavla Tykače, Goldman Sachs či GE Capital

Kellnerově skupině PPF loni stoupl zisk na 19 miliard, hodnota majetku vzrostla o polovinu
iHNed.cz, 04.06.2013

Za výrazným růstem čistého zisku stojí prodej podílu v Sazce. Zvětšila se i aktiva firmy, což vypovídá o expanzi PPF. Čím dál hodnotnější se stává jeden z klenotů PPF – ruská část Home Creditu. Celkem PFF spravuje aktiva přes půl bilionu korun. Skupině PPF loni meziročně stoupl čistý zisk o 511 milionů na 727 milionů eur (18,9 miliardy Kč). Důvodem růstu byl hlavně prodej podílu v Sazce. Aktiva skupiny stoupla o polovinu na 21,54 miliardy eur (560 miliard Kč).

Tři čtvrtiny zisku Kellnerovy PPF jsou z Home Creditu v Rusku. Spoléhá i na Asii
iHNed.cz,12.06­.2013

Investice v Rusku se skupině PPF a jejímu vlastníkovi Petru Kellnerovi vyplácejí každým rokem stále víc. Tři čtvrtiny všech zisků mají právě odtud. Nejvyšší zisk jim loni přinesla společnost Home Credit, se kterou má nejbohatší Čech velké plány v Asii. Nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi a jeho impériu PPF se investice v Rusku rok od roku více vyplácejí. Přibližně tři čtvrtiny zisků skupiny, ve které má Kellner 99 procent, tečou právě odtud. Vlajkovou lodí je úvěrová skupina Home Credit.

Kdo se stane pražským primátorem? A co na to Petr Kellner?
Ceskapozice.cz, 12.06.2013

Pražské TOP 09 radí Evžen Hart, manažer ve skupině nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) byl v posledních týdnech kvůli rozpadu pražské vlády a posléze záplavám jedním z nejvytíženějších politiků v zemi. ČESKÁ POZICE několikrát usilovala o schůzku s ním, ale vzhledem k Hudečkově zaneprázdnění to byl takřka „nadnovinářský“ úkol. Až nyní se zadařilo. Stačilo se přes SMS zprávu zeptat, co pro pražskou topku dělá jistý Evžen Hart, a termín schůzky byl na světě.

„Evžena Harta mi dohodil Karel Schwarzenberg ještě v době, kdy jsme byli v opozici (v pražské opozici TOP 09 není od listopadu 2011 – poznámka redakce). Pan Hart mi radí s PR,“ řekl ČESKÉ POZICI Hudeček. Jak jsme na Harta přišli a proč nás jeho role v současné pražské politice zajímá?

Kellner koupil kanceláře v Berlíně
Mladá fronta Dnes, 12.06.2013

Po obřím realitním projektu v Rusku se nejbohatší Čech Petr Kellner obrátil na Západ.

V Berlíně jeho skupina koupila v září loňského roku kancelářský komplex o ploše 23 tisíc m2 za 43 milionů eur, tedy za více než jednu miliardu korun. Učinila tak prostřednictvím společnosti Trigon Berlin. Necelý rok stará transakce avšak vyšla najevo až nyní.

Kellner koupil Hotel Praha, zbourá ho a postaví školu
tyden.cz, 13.06.2013

Skupina PPF koupila areál dejvického Hotelu Praha, oznámil mluvčí PPF Radek Stavěl, hodnotu transakce neupřesnil. Skupina plánuje hotel odstranit a jeho zahradu využít pro projekt nové základní a střední školy Open Gate.

Kellner pokračuje v rozvodu s Generali. Přenechal jí podíl v pojišťovně Ingosstrach
byznys.iHned.cz, 27.06.2013

Skupina PPF se zbavila investice, která ji dlouho trápila. Společnosti Generali přepustila svůj podíl v ruské pojišťovně Ingosstrach, kde vedla dlouhodobé spory s jejím většinovým vlastníkem, oligarchou Olegem Děripaskou. Obchod je součástí odloučení Kellnerovy skupiny a Generali. Velké přesuny majetku mezi skupinou miliardáře Petra Kellnera a společností Generali pokračují.

Kellner: plnou parou do realit
Mladá fronta Dnes, 29.06.2013

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera plánuje v příštích třech letech investovat 1,5 miliardy eur do rozšíření svého realitního portfolia.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít