Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Zajímavé články z tisku

Křetínského a Kellnerův holding má na dosah slovenskou síť za mi

ekonom.cz, 15.04.2013

Holding, jehož vlastníky jsou skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, šéf skupiny Daniel Křetínský a slovenská finanční skupina J&T, má v pokročilé fázi vyjednávání hned dvě miliardové transakce.

První se týká převzetí 49procentního podílu a manažerské kontroly ve Stredoslovenské energetice od francouzského státního koncernu EDF. Ten se ze slovenského trhu stahuje. Druhá příležitost se dle zjištění týdeníku Ekonom týká odkupu německé hnědouhelné elektrárny u Helmstedtu.

Podpis jedné ze smluv se má odehrát do konce dubna. „Vzhledem k aktuální emisi dluhopisů nemůžeme v tuto chvíli připravované transakce blíže komentovat. S konkrétním oznámením též čekáme na souhlas financujících bank,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Holding bez úspěchu usiloval o podnik Net4Gas, jenž vlastní páteřní sítě plynovodů v Česku. Přeplatilo jej však konsorcium tvořené německou pojišťovnou Allianz a kanadským fondem Borealis Infrastructure. Stejně tak neuspěl v soutěži o uhelnou elektrárnu Chvaletice. Tu získala Litvínovská uhelná, za níž stojí Jan Dienstl a Tomáš Fohler.

Elektrárnu u Helmstedtu, která se nachází východně od Hannoveru u hranic bývalého západního a východního Německa, nyní vlastní koncern E.ON. Její elektrický výkon dosahuje 392 megawattů, v provozu je od roku 1985. Spaluje hnědé uhlí z blízkého dolu, jehož životnost končí v roce 2017.

Právě to je příležitost pro Energetický a průmyslový holding (EPH). Ten vlastní uhelné doly v okolí Lipska, odkud by chtěl zásobovat i tuto elektrárnu.

EPH má šanci uspět také na domácím trhu. Je jedním z trojice uchazečů o teplárny v Kladně a Zlíně, které nabízí k prodeji švýcarský Alpiq. Jednání se však prozatím zadrhla na rozdílné představě zájemců a prodávajího o ceně.

Zatím největším obchodem, který se energetickému holdingu podařilo dotáhnout do konce, je převzetí 49 procent ve Slovenském plynárenském průmyslu (SPP). Prodávajícím bylo sdružení koncernů E.ON a GDF Suez. Obchod byl vypořádán v polovině ledna letošního roku, kupní cena dosáhla 2,6 miliardy eur (66,5 miliardy korun).

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít