Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Přítel Miroslav Kalousek

Zakázka pro Kalouskova přítele

5. listopadu 2008, LN

Policie začala opět prošetřovat podezřelé praktiky na ministerstvu obrany. Detektivy protikorupční služby zajímá téměř čtyřmiliardová zakázka na likvidaci munice. Podle informací LN ve středu policisté navštívili přímo ministerstvo. Smlouvu v roce 2004 podepsala armáda s firmou Poličské strojírny vlastněnou zbrojařem Richardem Hávou, osobním přítelem bývalého náměstka ministerstva obrany a dnešního ministra financí Miroslava Kalouska. Nestandardní smlouvou se policie zabývala už v minulosti.

Teď ale získala nové důkazy. Poličské strojírny neměly mít v době podpisu smlouvy schválenou technologii na likvidaci munice Českým úřadem pro zkoušení zbraní a munice, jak ukládá zákon. Smlouva navíc byla uzavřena v rozporu s usnesením vlády z roku 2003. A to jednak ohledně množství munice, ale i konečné ceny. A to není zdaleka vše. Smlouva také neošetřila kontrolu nad pohybem munice. Poličské strojírny toho podle informací LN využily a téměř čtyři tisíce nábojnic ráže 100 milimetrů odprodaly firmě Excalibur Army místo toho, aby je zlikvidovaly. Tato společnost v té době navíc neměla patřičnou zbrojní licenci k nákupu takového vojenského materiálu.

Podezřelé angažmá náměstka Šmerdy

„Může jít o trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku, kterého se dopustily dosud nezjištěné osoby jednající v souvislosti s uzavřením zakázky,“ praví se v policejní zprávě, kterou mají LN k dispozici.

„Nezjištěná osoba“ však nemusí být až tak neznámá. Ještě před podpisem zakázky se o zákulisní vyjednávání o vítězi zajímala vojenská kontrarozvědka. Ta například zjistila, že na tom, aby vyhrály Poličské strojírny, měl eminentní zájem nynější náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové Radek Šmerda.

Tehdy působil jako poradce lidovce Pavla Severy, který zastával na obraně post náměstka. „Šmerda prosazuje variantu jediného integrátora delaborace nepotřebné munice. Veškeré své aktivity směřuje na Poličské strojírny,“ píše se například ve zprávě vojenské kontrarozvědky. „Tuto firmu se snaží prosadit tvrdě a nekompromisně navzdory obrovským rizikům, která by tato varianta přinesla. Jeho neustálé prosazování Poličských strojíren vede k závěru, že je ovlivňován zástupci tohoto podniku,“ uvádí také zpráva adresovaná šéfovi kontrarozvědky.

Ministerstvo obrany se k případu odmítlo vyjádřit: „Nemůžeme sdělovat informace, které se týkají eventuálního šetření policie v jakémkoliv případě,“ sdělil LN mluvčí resortu Andrej Čírtek. Také policie k případu mlčí.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít