Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Richard Háva a Omnipol

Proč si šéf poslanců KSČM nechává platit zbrojaře?

24.05.2013, Česká pozice

Vadí-li stínovému ministrovi obrany KSČM vazby Miroslava Kalouska na Omnipol, máme pro něho tip. Míří do jeho strany.

Loni v červnu se stínový ministr obrany KSČM Alexander Černý na tiskové konferenci pozastavil nad konexemi Miroslava Kalouska (TOP 09) se společností Omnipol. Ta armádě zprostředkovala nákup transportních letadel Casa, za nějž pak byla obviněna exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09). „Jeho vazby na obranný průmysl už z dob, kdy on byl náměstkem na ministerstvu obrany, jsou známy. Jeho vazby na Omnipol jsou také známy. A je velmi pravděpodobné, že bude-li vyšetřování probíhat, je docela možné, že se vedle Vlasty Parkanové objeví v hledáčku policie i jméno Miroslav Kalousek,“ prohlásil tehdy poslanec Černý.

Když už komunistický stínový ministr obrany tak vehementně upozorňuje na Kalouskovy vazby na Omnipol, máme pro něho tip, který míří tentokrát do jeho strany. V rámci nedávného rozhovoru ČESKÉ POZICE s důvěryhodným zdrojem totiž padla výzva: „Mrkněte se, kdo dělá asistenta předsedovi sněmovního klubu KSČM Pavlu Kováčikovi.“

Nebudeme napínat: jedním ze dvou nejbližších spolupracovníků komunistického poslance je dle sněmovního webu Josef Piga – člen dozorčí rady zbrojařské firmy Omnipol.

Kováčik odmítl, že by se Pigovo angažmá u zbrojařů promítalo do jeho práce ve sněmovně

V čem spočívá práce asistenta Pigy? „Mám jednu asistentku v regionální kanceláři v Třebíči. S panem Pigou se scházíme dvakrát do týdne. Připravuje mi různé schůzky,“ popsal nám asistentskou práci předseda komunistického klubu. A dodal: „Známe se spolu mnoho let. Nevěděl jsem, že tam zastává takovou funkci. Vím ale, že tam pracoval.“ Odmítl však, že by se Pigovo angažmá u zbrojařů promítalo do jeho práce ve sněmovně.

Piga pro ČESKOU POZICI okomentoval práci pro sněmovního šéfa takto: „Je to všechno na stránkách. Práce asistenta je asistovat panu poslancovi. Je to na základě smlouvy mezi mnou a Poslaneckou sněmovnou ve výši tisíc korun za měsíc.“

Protřelí matadoři ze sněmovních kuloárů i čeští zbrojaři nám mimo záznam celkem jasně vysvětlili, jaké benefity Pigovi asistentský post přináší: „Se vstupní průkazkou do sněmovny a vlivným poslancem v zádech jde lobbing snadněji.“ Když jsme se zběžně podívali na Kováčikova vystoupení před poslanci a jeho hlasování, ukázalo se, že minimálně ve dvou případech, jež se zbrojní lobby v Česku dotýkaly, na sebe exponent KSČM upozornil.

Případ první: Prostředníci

V létě 2011 Poslanecká sněmovna projednávala návrh zákona, díky kterému z vojenských nákupů vypadli prostředníci, kteří konečnou částku pořizované výzbroje mnohdy pouze prodražovali. Šlo o zásadní normu z dílny exministra obrany Alexandra Vondry (ODS), jež měla proces armádních nákupů zprůhlednit a nákupy zlevnit (dle analýzy ministerstva obrany prostředníci vojenských obchodů v letech 2004 až 2010 připravili resort o 1,5 miliardy korun). Omnipol a s ním spojené firmy se státem dle MF Dnes uzavřely kontrakty za více než deset miliard.

Zatímco komunistický stínový ministr obrany Černý hlasoval pro přijetí zmíněného zákona, předseda klubu KSČM Kováčik se hlasování zdržel. „Nezlobte se, ale s odstupem času si na všechna hlasování nemohu pamatovat. Možná jsem se tehdy z hlasování zapomněl odhlásit,“ řekl k tomu ČESKÉ POZICI Kováčik.

Případ druhý: Obhajoba Peake

Druhé Kováčikovo vystoupení se váže k osmidenní ministryni obrany Karolíně Peake (LIDEM), která den po nástupu do funkce loni v prosinci odvolala dva klíčové úředníky, které zdědila po Vondrovi: prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa vyzbrojovací sekce Pavla Bulanta. Zatímco většina politiků včetně opoziční ČSSD tento krok předsedkyně LIDEM odsoudila, postoj předsedy komunistických poslanců byl malinko odlišný.

„Víte, já se pokusím zastat paní ministryně. Je to přece její zodpovědnost, s kým bude pracovat. A tak proč nás to tak rozčiluje, irituje a zvedá ze židle?“ položil tehdy Kováčik na plénu sněmovny řečnickou otázku. Tento týden pro ČESKOU POZICI uvedl, že si za svým postojem, byť byl tehdy v menšině, rozhodně stojí.

Pro odlišný názor komunisty Kováčika se nabízí jedno vysvětlení…

Jaký postoj k rozhodnutí Peake zaujal Kováčikův stranický kolega? „Způsob, forma, jakou to paní Karolína Peake provedla, je odsouzeníhodná. Nic by jí neudělalo, kdyby ještě chvíli počkala. Nevím, na základě čeho to učinila, její vysvětlení se mi příliš nezdá,“ uvedl v diskusi s poslanci komunistický expert na obranu Černý.

Pro odlišný názor komunisty Kováčika se nabízí jedno vysvětlení. Když vicepremiérka nastoupila do postu ministryně obrany, publikovala ČESKÁ POZICE článek Kdo má radost z Karolíny Peake na obraně. V něm jsme mimo jiné upozornili na tvrzení tehdejšího poslance Víta Bárty (Věci veřejné), že se s Pigou scházel manžel vicepremiérky Charles Peake a mohli prý spolu řešit i byznys včetně privatizací státních podniků, jež spadají do gesce ministerstva obrany. Tuto informaci se nám sice nepodařilo ověřit, protože oba pánové se ke své známosti nechtěli vyjádřit, zjistili jsme však, že je spojuje minimálně členství v Golf Clubu Karlštejn.

Co dodat?

Kromě Miroslava Kalouska, jenž je mnohaletým známým bývalého předsedy dozorčí rady Omnipolu Richarda Hávy, jsme tedy ve sněmovně objevili ještě jednoho poslance, který má k představitelům zbrojařské firmy vřelý vztah. A pikantní je, že zatímco Omnipol za nefunkční stroje Casa, které byly dle policie předraženy o 658 milionů korun, musí státu platit několikamilionovou pokutu měsíčně, z druhé strany ze státní kasy každý měsíc vypadne tisícikoruna pro člena dozorčí rady této firmy.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít