Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Přítel Miroslav Kalousek

Kalouskův byt nejdřív držel obchodník se zbraněmi

14. dubna 2005, MF Dnes

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek musí znovu vysvětlovat, jak financoval svůj luxusní byt za 6,5 milionu korun na pražském Veleslavíně. Ve středu totiž vyšly najevo nové informace, které spojují byt s jeho dlouholetým přítelem a obchodníkem se zbraněmi Richardem Hávou.

Háva chtěl byt nejdříve v roce 1998 koupit pro sebe a zaplatil za něj firmě Areass ve čtyřech splátkách zálohu víc než pět milionů korun. Pak si to rozmyslel a práva na byt v únoru 1999 prodal podnikateli Lubomíru Kašákovi, což byl Kalouskův švagr.

Ten firmě Areass doplatil zbývajících 1,5 milionu a stal se jeho majitelem.

Po Kašákově smrti (v roce 2001 ho zastřelil jeho někdejší obchodní partner) byt získala Kašákova sestra Radka Kalousková do svého vlastnictví. Protože jí Kašák dlužil 6,5 milionu korun, „zaplatila“ za byt tak, že dluh v rámci dědického řízení „smazala“. Na problém s vypořádáním pohledávky a bytu upozornili počátkem března rivalové lidoveckého šéfa tím, že nechali rozeslat médiím informace o dědickém řízení.

Kalousek: Gross o svém bytu mlží

V té době už měsíc a půl čelil podezřením z nejasného financování bytu Gross. A právě Kalousek se stal hlavním kritikem Grossova mlžení. Informace o tom, že původním investorem bytu na Veleslavíně byl podnikatel Háva, ležely dlouhou dobu jen ve firmě Areass. Včera o Hávově roli v případu Kalouskova bytu informovaly deníky Právo a Hospodářské noviny.

Šéf firmy Jiří Izák však tvrdí, že je médiím neposkytl. „Ne, od nás to nebylo. Je ale pravda, že dokumenty k bytu jsme před pár dny vydali policii. Nikomu jinému jsme je neposkytli,“ řekl včera Izák.

Policie si dokumenty vyžádala proto, že vyšetřuje okolnosti financování Kalouskova bytu na základě anonymního oznámení. (Z podnětů pěti občanů se šetří i případ Grossova bytu.) Miroslav Kalousek tvrdí, že jeho žena získala byt legálně a čistě. „Kdybychom dostali nějakou výhodu od pana Hávy, tak by to bylo na pováženou. Ale vzhledem k tomu, že to můj švagr od něj koupil za plnou cenu bez jakýchkoli výhod, tak na tom nespatřuji nic špatného. Byl to normální obchod. Každá nemovitost má svou historii. Někdo ji vždy od někoho koupí,“ řekl Kalousek.

Podnikatel Háva včera uvedl, že v době, kdy nedostavěný byt Kašákovi prodával, netušil, že ho Kašák nechá Kalouskům. „Kdybych býval tušil, že v bytě nakonec skončí Kalousek, nikdy bych to Kašákovi neprodával,“ řekl Háva.

Kalousek teď připouští, že to od něj bylo neprozíravé. „Když jsem se do bytu nastěhoval, věděl jsem, že ho Kašák získal od pana Hávy. Ano, byla to politická neprozíravost a měl jsem se tomu vyhnout,“ řekl MF DNES Kalousek.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít