Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Přítel Miroslav Kalousek

Generálním konzulem v Šanghaji se má stát Kalouskův a Hávův přítel

30. července 2012, LN

Novým generálním konzulem v Šanghaji se má stát lobbista Michal Kuzmiak. Vystřídá diplomata Bohumila Mazánka. Informují o tom pondělní Hospodářské noviny (HN). Podle listu má Kuzmiak blízko k ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09), jejich společným přítelem je zbrojař Richard Háva.

„Chtěl jsem tam někoho, kdo bude vědět, jak se pohybovat v politice a ekonomice. Jde nám především o ekonomické zájmy,“ řekl deníku ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Uvnitř vládní koalice tato nominace vyvolává spor, nelíbí se například premiérovi Petru Nečasovi (ODS).

Kandidáty na post generálního konzula však nemusí schvalovat prezident ani vláda. Z Číny se má pro české exportéry stát v budoucnu jeden z prioritních trhů. V roce 2011 tam české firmy vyvezly zboží za 32 miliard korun, od ledna do konce května letošního roku činil český export do Číny více než 15 miliard korun, napsaly HN.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít