Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Richard Háva a Omnipol

Svobodovi radí muž, jenž dělal pro Hávu a Omnipol. Pražské ODS to vadí

4. dubna 2011, MF Dnes

Jedním z poradců pražského primátora Bohuslava Svobody je Martin Grmela, muž, který jako mediální zástupce pracoval i pro Omnipol a zbrojaře Richarda Hávu, blízkého přítele ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09. A pražské ODS to vadí.

Mezi primátorem Bohuslavem Svobodou a částí pražské ODS to teď skřípe. I proto, že má jako poradce Martina Grmelu, který pracoval pro Omnipol a zbrojaře Richarda Hávu.

„Ano, musím říci, že se v pražské ODS objevují výhrady k této věci. Ale je samozřejmě věcí pana primátora, s kým chce spolupracovat,“ řekl iDNES.cz předseda pražské ODS a poslanec Boris Šťastný.

V médiích lze dohledat, že bývalý novinář televize Nova Grmela, jenž je v obchodním rejstříku zapsán mimo jiné jako předseda představenstva společnosti Age Communications, skutečně pro Omnipol i pro Hávu dělal.

A loni na podzim například Háva oslovil veřejnost s tiskovým prohlášením, podle nějž je ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra zainteresován na vojenských kontraktech a preferuje výrobce ze zámoří. Což bylo prohlášení, ze kterého nejen Vondra, ale ani ODS neměli rozhodně radost.

Grmelův plat prý nepřevyšuje deset tisíc

Grmela iDNES.cz řekl, že pro pražského primátora pracuje na základě dohody o provedení práce a že jeho odměna je zanedbatelná, nepřevyšuje podle něj 10 tisíc korun. Potvrdil, že dříve pro Omnipol a pro Hávu pracoval. „Mám PR agenturu a pracuji pro různé klienty,“ uvedl Grmela. Sám od sebe zdůraznil, že je členem ODS, a že tedy nemá blízko ke Schwarzenbergově a Kalouskově TOP 09.

Do ODS Grmela vstoupil až letos 21. března, tedy před pár dny, potvrdil zdroj blízký nejužšímu vedení občanských demokratů.

„Pan Grmela pro mě pracuje na základě dohody o provedení práce. O tom, že pracoval také pro Omnipol, vím, a nemám s tím problém,“ tlumočila stanovisko primátora Bohuslava Svobody mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

Spor o Grmelu naznačuje, že mezi vedením pražské ODS a Svobodou to nemusí být až zase taková idylka, i když si pražští občanští demokraté sami Bohuslava Svobodu vybrali, aby hlavní město vedl. „Některé skupiny v ODS si možná myslí, že se snažíme ovlivnit chod na magistrátu ve prospěch jiných skupin,“ řekl iDNES.cz Grmela.

V pozadí sporu o primátorova poradce může být i to, že nejsou obsazena dvě místa v pražské radě. Minulý týden, vzápětí poté, co Ústavní soud potvrdil platnost voleb v Praze, ODS a ČSSD vyjednávaly o tom, že by si na dvě volná místa v radě měli sednout předseda pražské ČSSD Petr Hulínský a předseda pražské ODS Boris Šťastný. Primátor řekl, že toto řešení podporuje, ale obě místa zůstala zatím volná a neobsazena.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít