Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Transportní letouny CASA

Parkanová obviněna ze dvou trestných činů a Kalousek se omlouvá Pickovi

18. 7. 2012, ČT24

Protikorupční policie doručila obvinění poslankyni Vlastě Parkanové. Viní ji ze dvou trestných činů kvůli nákupu letadel CASA pro armádu – zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Parkanová obvinění odmítá a během několika dní se proti němu chce odvolat. Tvrdí, že zákon neporušila. Za svého právního zástupce si vybrala Tomáše Sokola. Za Parkanovou se staví její stranický kolega, ministr financí Miroslav Kalousek. Ten okolnosti pořízení vojenských dopravních letadel CASA komentoval v sobotním rozvoru pro Lidové noviny. Bývalého náčelníka generálního štábu Picka tam zmínil jako člověka, který podle něj letouny pro armádu pořídit chtěl. Na námitky, že tak učinil po nátlaku bývalého náměstka Bartáka, se Kalousek o Pickovi několikrát expresivně vyjádřil. Dnes se Pickovi omluvil.

Miroslav Kalousek a Vlasta Parkanová

Parkanová byla v době nákupu letadel ministryní obrany. Policie ji stíhá kvůli tomu, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu, ze kterého ji policisté viní, nedopustila.

Exministryně sdělila, že se usnesení o zahájení trestního stíhání shoduje s žádostí o její vydání. „Stále se tedy jedná o to, zda jsem při nákupu a směně letounů CASA byla povinna zadat znalecký posudek na cenu obvyklou a zda vůbec je takový posudek možné vypracovat u vojenského materiálu,“ uvedla. Zastupovat ji bude advokát Tomáš Sokol, který hájí například dva z obviněných v kauze poslance Davida Ratha.

Policie požádala o vydání bývalé místopředsedkyně sněmovny a poslankyně k trestnímu stíhání dolní komoru v červnu, sněmovna Parkanovou zbavila imunity 11. července 117 hlasy.

Kalousek se omluvil Pickovi za ostrá slova v rozhovoru s LN

Miroslav Kalousek se písemně omluvil bývalému náčelníku generálního štábu Vlastimilu Pickovi za svá slova zveřejněná v sobotním vydání Lidových novin (LN). Kalousek v rozhovoru komentoval okolnosti pořízení vojenských dopravních letadel CASA.

V rozhovoru uveřejněném v sobotním vydání redaktor LN uvedl, že Picek napsal dopis, v němž požadoval zakoupení transportních letadel CASA pro potřeby armády, po dlouhodobém nátlaku ze strany Bartáka. „Jestli se nějakej generálplukovník nechal zmasírovat od nějakýho neurochirurga, tak neměl bejt nikdy ani desátník,“ reagoval Kalousek v narážce na Bartákovo civilní povolání. „Představa, že mě zmasíruje Barták, je tak absurdní, že kdyby to mělo platit, jsou jen dvě možnosti: buď se zastřelím, nebo rezignuju,“ dodal později ve stejném rozhovoru.

Kalouskova omluva

„Po zveřejnění rozhovoru jsem z mnohých reakcí zjistil, že mé věty mohly vyvolat zcela opačný dojem a že se Vás mohly oprávněně dotknout. Nechci se vymlouvat a svádět něco na redaktora. Je to bezpochyby moje vina, opravdu jsem formuloval tak nešťastně, že čtenář se může domnívat, že Vás svými výroky dehonestuji. Nesmírně mě to mrzí a vyčítám si to,“ napsal Kalousek v dopise adresovaném Pickovi.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít