Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Richard Háva a Omnipol

Kalouskův pasáček Háva převedl české majetky a odstěhoval se do Švýcar

29. 9. 2009, motejlek.com

Dvaapadesátiletý Richard Háva udělal minulý rok několik zásadních rozhodnutí. Na syny Petra (22) a Martina (25) převedl podíly ve firmách Omnipol a Zenit. Oba získali po 29 procentech Omnipolu a po 32 procentech Zenitu. Háva, za jehož prodlouženou ruku v české politice je dlouhodobě považován exministr financí Miroslava Kalousek, kromě toho změnil trvalé bydliště. Pražské Lysolaje vyměnil za Conches poblíž Ženevy.

Silnou pozici Hávy na české politické scéně dobře ilustruje následující „drobnost“. V roce 2007 poskytla ještě tehdy jím kontrolovanému Omnipolu financování holandská J&T Private Equity. Slovenská finanční skupina J&T si zřejmě prostřednictvím Hávy sichrovala pozici na české politické scéně. Oproti tomu získala do zástavy budovu centrály Omnipolu na Praze 1.

Omnipol obchoduje s vojenským materiálem a vlastně se vším, co se namane. Loni dosáhl obratu ve výši dvou miliard korun a vydělal 31 milionů po zdanění. Loňský obrat obchodní společnosti Zenit se pohyboval kolem 500 milionů korun.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít