Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Přítel Miroslav Kalousek

Kalouskův přítel Háva vydělával na zakázkách obrany

8. 6. 2010, Parlamentní listy

Zbrojař Richard Háva podle Hospodářských novin zřejmě vydělá na volebním úspěchu TOP 09. Háva je totiž dobrým známým místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. Dá se tedy předpokládat, když jeho firmy už vydělaly na kontraktech s vládou stovky milionů, že tomu tak bude i nadále.

Těsně po volbách přišel do volebního štábu TOP 09 za Miroslavem Kalouskem zbrojař Richard Háva. Oba muži se pak na dlouhé minuty zavřeli v kanceláři. Copak si asi povídali?

„Nic tajného jsme neprobírali. Jen jsem mu poblahopřál, když jsem jel kolem,“ řekl po schůzce Háva Hospodářským novinám (HN). Odmítl i to, že by s Kalouskem dojednával strategii pro vyjednávání se zákulisními hráči občanských demokratů. „Vlivný podnikatel se totiž zastavil ten večer i ve Žlutých lázních, kde slavila pražská ODS včetně lobbisty Romana Janouška,“ podotýkají HN.

Je můj dlouholetý přítel a není chudý

Kalousek své těsné vazby s Hávou nikdy netajil a naopak mluví o tom, že jsou oba velmi blízcí přátelé.

„Je obecně známo, že pan Háva je dvacet let můj kamarád a není to chudý člověk,“ říká o Hávovi místopředseda TOP 09.

Zajistí další dodávku stíhaček Omnipol?

Háva ale vlastní firmy Zenit, v němž drží majoritu jeho synové, nebo Omnipol, kterému do roku 2004 šéfoval, pak vedl jeho dozorčí radu a podobně jako Zenit ho ovládá přes potomky.

Tyto firmy jsou podle HN klíčové v tom, že příští ministr obrany bude ve svém resortu řešit obrovskou zakázku na stíhačky. V roce 2015 totiž Česku vyprší smlouva na pronájem stíhaček Gripen a bude nutné rozhodnout, co dál. Jasno by v tom mělo být už za tři roky. Omnipol je přitom výhradním partnerem výrobce gripenů, britské společnosti BAE Systems.

Hávova firma nahradila státní agenturu

HN připomínají, že Kalousek se se zbrojařem Hávou zná již od začátku 90. let. Tehdy Kalousek jako náměstek ministra obrany zrušil státní agenturu X – TRADE, která obchodovala s armádními přebytky.

Nahradila ji firma Zenit, již vlastnil Háva. Ta stála například za výměnou ruských stíhaček Mig-29 za v podstatě nepoužitelné polské vrtulníky Sokol. Zenit vydělal na transakci 90 milionů.

Později do hry vstoupil Omnipol a zároveň převzal roli Zenitu. A Háva Omnipol nejprve řídil a později jej i ovládl. „Spolu s Kalouskem se snažili prodat Alžírsku ruské tanky T-72, což ale nakonec Klausova vláda zakázala. Obchod tehdy hodně kritizoval nadějný poslanec, dnes kandidát ODS na premiéra Petr Nečas. Háva si na něj dokonce v roce 1997 stěžoval socialistickému šéfovi sněmovny Miloši Zemanovi,“ dodal k tomu deník.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít