Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Energetika

ČEZ solární boom nebrzdí. Naopak, nakupuje ve velkém

13. 9. 2010, HN

Znalci české energetické branže tvrdí, že se na obchodech se solárními zdroji přiživují „kmotři“ politických stran a různí spekulanti. „V solárních projektech se perou obrovské peníze, od nás i ze zahraničí, z Číny, Ruska, Kazachstánu,“ tvrdí byznysmen, který v oboru podniká, ale nepřeje si zveřejnit své jméno.

Zřejmě největší balík peněz zatím na solárním byznysu vydělal Martin Shenar. Polostátní firmě ČEZ prodal tři firmy, jež mají v názvu eEnergy, za cenu kolem 4,5 miliardy korun. „Za firmami eEnergy však stojí i pánové Ivo Rittig a Vladimír Johanes,“ tvrdí – bez jasných důkazů – lidé z oboru.

Sám Shenar vylučuje, že by měl v eEnergy tiché společníky. „Pány Rittiga i Johanese znám řadu let, ale žádné společné aktivity nemáme,“ tvrdí. To, že jeho firmy zastupuje Rittigův právník Drahomír Šachta, je prý jen shoda okolností. „Šachtova kancelář pracovala už pro naše vydavatelství, právě Šachta mě kdysi seznámil s Rittigem. Nepředpokládáte snad, že všichni klienti jednoho advokáta mají společný byznys!“ Stanoviska Rittiga ani Johanese se HN nepodařilo koncem minulého týdne získat.

Řada otazníků se ale vznáší i nad dalšími elektrárnami, jež ČEZ koupil. Jedním z předchozích majitelů středně velké elektrárny v Buštěhradu, kterou ČEZ na jaře koupil, je firma Zenit. Za ní stojí známý zbrojař Richard Háva. Zdroj o kapacitě 30 MWp za cenu kolem 2,8 miliardy korun u jihočeského Ševětína ČEZ získal od společnosti Gentley. Tu podle dokumentace v obchodním rejstříku dříve ovládali advokát Norbert Ostrčil a Zuzana Steinigerová. Další projekt, šestnáctimega­wattový zdroj ve Vranovské Vsi na Znojemsku za zhruba 1,5 miliardy koupil ČEZ od firmy LBE. Také tady jako vlastník vystupuje advokátka – Lenka Vislocká. Je otázkou, zda jsou právníci skutečnými investory v energetice, nebo jen kryjí klienty, kteří chtějí zůstat v utajení.

Investice ČEZ do solární branže řada expertů kritizuje, protože nekontrolovaný solární boom jde proti zájmu ekonomiky. Dotace, kterou investorům zaručil zákon, platí spotřebitelé v ceně elektřiny, což výrazně zdraží proud.

Roman: ČEZ proti slunci

„I my jsme proti nesmyslnému solárnímu šílenství,“ říká šéf ČEZ Martin Roman. „Jenomže když už někdo získá pozemek, územní rozhodnutí, stavební povolení, smlouvu o připojení, pak je jasné, že elektrárna stejně vznikne. V tom případě je lepší, když zisky z provozu budou končit u českého státu, třeba i prostřednictvím ČEZ, než v zahraničí. Když ne my, pak připravené projekty koupí někdo jiný,“ vysvětluje.

Jenže solární magnáti by své projekty často nespustili, kdyby jim ČEZ nepomohl. Například pro zdroje, jež kupuje od Shenara v Ralsku, staví ČEZ za miliony korun kabelovou přípojku. „Stavba spadá do doby po převzetí projektu společností ČEZ,“ komentuje to mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Když ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo propočty, podle nichž hrozí zdražení elektřiny o 15 procent pro domácnosti a o víc než 20 procent pro firmy, začala vláda řešit, jak solární investice zbrzdit. S originálním nápadem přišel šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. Prohlásil, že solární boom nejlépe zbrzdí právě ČEZ, když nakoupené zdroje letos nespustí. Pro ČEZ je to ale nepřijatelné. „To nás pan Míl vyzývá k trestnému činu! Poškodili bychom akcionáře,“ zlobí se Roman.

„Měli jsme připraveny vlastní solární projekty v nevyužitých areálech uhelných elektráren. Všechny jsme je ale zastavili, abychom nepodporovali zlatokopecký boom, který zaplatíme všichni. Pouze nakupujeme projekty, které mají všechna povolení. Při nákupu vždy soutěžíme i s řadou zahraničních investorů,“ říká Nováková. Lidé z oboru ale tvrdí, že právě nákupy cizích investic, někdy přes zprostředkovatelské firmy, jsou podezřelé. „ČEZ na solární projekty nedělá transparentní výběrová řízení, takže se k ziskům z nich snáz dostanou spřátelené osoby,“ soudí podnikatel, který se v oboru pohybuje už několik let.

Pokud budou všechny dosud nakoupené elektrárny dokončeny včas, tedy ještě letos, dá za ně státem ovládaná firma kolem deseti miliard korun. Podle mluvčí chce ČEZ koncem roku vlastnit přes 100 megawattů výkonu. „Do konce roku už nechceme rozjednávat další investice do solárních zdrojů,“ potvrzuje pro HN generální ředitel Roman. Jenomže zdroje ze samotné firmy tvrdí, že ČEZ monitoruje další solární projekty. A že zvažuje provoz panelů o kapacitě 150 až 200 megawatt. Mluvčí Nováková odkoupení přinejmenším jednoho dalšího zdroje do konce roku připouští. „V tuto chvíli neprobíhají jednání ohledně nových akvizic. Jen v jednom případě, který bychom neradi blíže komentovali, je možnost akvizice závislá na dodržení závazků ze strany partnera,“ říká.

Rychle a potichu

O politickém krytí solárního byznysu se nemluví jen v souvislosti s projekty, jež kupuje ČEZ. Otazníky budí i to, že řada projektů získává překvapivě rychle územní i stavební rozhodnutí. Kuriózní situace nastala u Čelákovic, kde silná plynárenská firma RWE Transgas usiluje bezmála rok o povolení stavby paroplynové elektrárny.

V Čelákovicích i v nedalekém Mochově se proti plánu zvedla vlna odporu, místní proti němu skoro rok tvrdě bojují.

Přitom tu ale zcela bez povšimnutí zůstal projekt na fotovoltaické zdroje za stovky milionů korun, který chce vybudovat společnost VVISS. Požehnání úřadů dostal bleskově a skoro tajně. „Firma VVISS má stavební povolení na plánovanou elektrárnu o výkonu 1,368 MWp od 1. září, sdělila minulý týden HN Ilona Luštincová z čelákovické radnice. Místní aktivisté o tom neměli ve čtvrtek ani ponětí. "Solární elektrárna se nám nelíbí o nic víc než paroplyn. Ale vůbec jsme o ní nevěděli, schvalování běželo v tichosti,“ posteskl si Martin Löser z občanského sdružení Místo pro život.

Majitelem VVISS, která chce u Čelákovic stavět, je Romuald Kopún, spolumajitel finanční skupiny Fio. Tedy společnosti, která půjčila před volbami Paroubkově ČSSD 180 milionů korun.

SOLÁRNÍ BYZNYS V ČESKU – FAKTA, ČÍSLA, VÝROKY

693,6 MWp

= výkon solárních elektráren: K 1. 9. 2010 registruje ERÚ v 10 145 elek­trárnách připojených k síti celkem 693,6 MWp solární kapacity.

30 miliard korun

= dotace obnovitelných zdrojů: Podle ERÚ bude činit příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů příští rok 30 miliard korun. Sumu zaplatí spotřebitelé.

Solární nákupy ČEZ

31. 12. 2009 – Gentley, a. s.
připravený projekt elektrárny u jihočeského Ševětína (staví Lumen Energy)
Výkon: 30 MWp
Kdo prodával: pražský advokát Norbert Ostrčil, Zuzana Steinigerová (Slovenská republika)

Duben 2010 – FVE Buštěhrad, a. s.
připravený projekt elektrárny na Kladensku
Výkon: 2,4 MWp
Kdo prodával: Bohumil Smetana a firma Zenit (za ní stojí švýcarská firma De Wey and Cie S.A., a zbrojař Richard Háva)

11. 6. 2010 – eEnergy Ralsko, a. s. (100 % akcií)
4 připravené či rozestavěné elektrárny u Jablonečku a Kuřívod
Výkon: 30 MWp
Kdo prodával: Martin Shenar

9. 7. 2010 – FVE Vranovská ves, a. s.
připravený projekt fotovoltaické elektrárny na jižní Moravě
Výkon: 16 MWp
Kdo prodával: pražská advokátka Lenka Vislocká (prostřednictvím fy LBE Czech Republic)

2. pol srpna 2010 – eEnergy Hodonín
rozestavěná elektrárna Pánov I u Hodonína
Výkon: 2,1 MWp
Kdo prodával: Martin Shenar

30. 8. 2010 – eEnergy Ralsko Kuřivody, a. s. (100 % akcií)
rozestavěná elektrárna u Mimoně
Výkon: 18,5 MWp
Kdo prodával: Martin Shenar

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít