Mapování

Zpátky na téma

Zavřít vyhledávání

Richard Háva a Omnipol

Armáda chce znovu najmout prostředníka propojeného s Omnipolem

24. 10. 2013, ČT

Armáda se znovu rozhodla najmout si prostředníka. Firma Zenit pro ni má zajistit servis šesti záchranářských vrtulníků Sokol za 240 milionů korun. Stroje bude udržovat polský výrobce, Zenit má zakázku jen koordinovat. Firma je ale už řadu let propojena s mnohem známější zbrojařskou firmou – Omnipol. V obou mají většinový podíl synové zbrojaře Richarda Hávy, přítele exministra financí Miroslava Kalouska. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Vrtulník W-3A Sokol

Podle ministra obrany v demisi Vlastimila Picka Poláci přímou spolupráci odmítli. Firmu Zenit, která zajišťovala servis helikoptér od poloviny 90. let, si sami vymínili. „Nadále usilujeme o maximální omezení služeb takzvaných prostředníků. V tomto konkrétním případě ale výrobce odmítl přímou spolupráci a vystavil výhradní zmocnění pro firmu Zenit,“ uvedl Picek.

Vlastimil Picek: „Byly pouze dvě možnosti. Buď realizovat zakázku prostřednictvím společnosti Zenit, nebo servis vrtulníků neprovádět vůbec, a ztratit tak možnost jejich využití.“

Firma PZL-Swidnik ale naopak tvrdí, že byla připravena zajistit servis i nepřímo, ministerstvo se ovšem rozhodlo pro Zenit. „Společnost PZL-Swidnik rozhodnutí akceptovala. Obnovila proto svou vlastní smlouvu se Zenitem a udělila jí postavení autorizovaného zástupce pro český trh,“ uvedla mediální zástupkyně firmy Martyna Gawryluková. Zároveň dodala, že s takovým postupem nemá firma žádný problém a na spolupráci se těší.

Zenit zakázku blíže nekomentoval. Jeho generální ředitel Kryštof Hon pouze potvrdil, že firma obdržela výzvu ze strany ministerstva, na jejímž základě předložila nabídku. Kolik bude služba prostředníka ministerstvo stát, se zatím neví. „Dokud nebude uzavřena smlouva, nelze komentovat její hodnotu,“ podotkl Hon.

Ruské dopravní vrtulníky MI opravuje LOM Praha

Servis ruských vrtulníků MI přitom ve spolupráci s výrobcem zajišťuje státní opravárenský podnik LOM Praha. Podle mluvčí ministerstva obrany Jany Zechmeisterové ale LOM Praha nemá od polské firmy výhradní zastoupení, a nedisponuje tak technologií oprav. Situace, kdy by se armáda při servisu vrtulníků spoléhala na obchodní firmu, je ale podle Hospodářských novin unikátní i v zahraničí.

Zprostředkovatelé nákupů pro ministerstvo obrany

V minulosti přitom resort další spolupráci s prostředníky odmítal. Nákupy přes prostředníky kritizoval bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. V létě 2010 přišel s prohlášením, že armádu v minulých šesti letech připravily o 1,5 miliardy korun. Vojenské vybavení v cizině tehdy mohla armáda nakupovat jen přes české zprostředkující firmy, které pak inkasovaly provize. Přes firmy kolem Omnipolu si armáda takto pořídila třeba letouny CASA, transportéry Pandur nebo lehké obrněnce Iveco. Ministerstvo v čele s Vondrou tehdy závěry zveřejnilo v knize, která hodnotila dva roky vlády Petra Nečase.

Kalousek tehdy označil ztrátu 1,5 miliardy za nesmysl. Server Aktuálně.cz ale na podzim roku 2010 napsal, že armáda v uplynulých 12 letech vyplatila firmě Omnipol a společnostem s ní spojeným na zbrojních zakázkách přes deset miliard korun. Platby vzrostly zejména v době vlády premiéra Mirka Topolánka, rekordní byly za ministryně obrany Vlasty Parkanové a jejího nástupce Martina Bartáka. Podle serveru to vyplývalo z analýzy, kterou zpracovalo tehdejší vedení ministerstva.

×

O projektu

Projekt Mapování si klade za cíl popsat uplynulých více než dvacet let v České republice. Jde především o vztahy a souvislosti mezi velkou politikou a velkým byznysem.

Podívejte se do počátků zrodu naší novodobé historie, kdy docházelo nejen k redistribuci velkého majetku, ale také k redistribuci moci a vlivu. Příběhy z minulých dvou desetiletí nás ovlivňují významným způsobem i v současnosti. V té době se utvářely vztahové sítě, které jsou stále aktivní. Chceme-li odpovědně přemýšlet o budoucnosti, pak je důležité znát naši minulost, a to i tu nedávnou.

Čtenářům a uživatelům webu předkládáme obecnou analýzu z veřejných otevřených zdrojů. Není to hodnocení minulosti, nýbrž zpráva o minulosti. Nejsme ani vyšetřovatelé, ani soudci, abychom někoho soudili a nejsme ani kněží, abychom někomu dávali rozhřešení. Předkládáme veřejnosti pouze koncentrovaný faktografický soubor velkých českých příběhů uplynulých dvou dekád.

Mapování pro vás připravuje Petr Havlík s týmem autorů za podpory Karla Janečka.

Zavřít